Заїди на губах у куточках рота

Оновлено:
21.03.2024
Перевірено
Заїди на губах у куточках рота серпень 2023

Заїди на губах можуть виявитися досить неприємним явищем, що супроводжується роздратуванням та дискомфортом. Цей стан також відомий як афтозний стоматит, характеризується утворенням хворобливих виразок на слизовій оболонці рота. Симптоми заїдів можуть змінюватись від легких дискомфортних відчуттів до інтенсивних болів, що ускладнюють прийом їжі та розмову. Розглянемо докладніше, які признаки супроводжують цей стан і як упоратися з ними.

Як проявляються заїди: симптоми

Ангулярний стоматит, ангулярний хейліт, ангуліт – це неестетичні ранки у куточках рота. Можуть виникнути у будь-якому віці. Народна назва неприємного симптому – заїди. Проявляється у вигляді тріщин, ранок із скоринкою, виразок. На поверхні може бути білий або сірий наліт. Ділянка запалена, розрізняються ерозивні урвження. Можливі лущення шкіри, свербіж, потовщення. Біль слабка чи помірна. Ураження може супроводжуватися печінням, зміною кольору губ.

Найчастіше проблема виникає з одного боку, але можлива поява тріщин з обох боків губ. Патологія не є небезпечною для життя і здоров'я, але приносить істотний дискомфорт. Заїди навколо рота створюють складності при прийомі їжі, виглядають некрасиво та відразливо. При комплексному підході вилікувати їх нескладно.

Причини заїд в куточках рота

Ангулярний хейліт має кілька видів. Класифікація ґрунтується на причинах, що провокують проблему. Вирізняють кілька типів захворювання:

  1. Екзематозний – характерний для пацієнтів із обтяженим алергічним анамнезом (екземи, астма, алергії).
  2. Кутовий – виникає через постійне знаходження у куточках рота слини.
  3. Актинічний – провокуючим фактором є надмірна дія ультрафіолету. Більше схильні до такого подразника люди зі світлою шкірою.
  4. Гіповітамінозний – розвивається на тлі дефіциту вітамінів. Лікування заїд спрямовано на восповнення вітамінів А, С, елементів групи В (особливо В2).

Менш поширені форми – ексфоліативна, грандулярна, гранулематозна. Заїда – це завжди самостійне захворювання. Особливо, коли йдеться про рецидивні ураження з тривалим періодом відновлення.

У дитини

Заїда на губах у дитини нерідко виникає:

  • на фоні захворювань шлунково-кишкового тракту;
  • внаслідок нестачі вітамінів, залізодефіцитної анемії;
  • при алергії;
  • при недостатній гігієні рук;
  • на фоні зниження імунітету – при переохолодженні, перенесених ГРВІ.

У дорослих

Часті причини заїд у дорослих:

  1. Недотримання гігієни, споживання немитих овочів та фруктів.
  2. Куріння.
  3. Носіння брекетів.
  4. Хронічний кандидоз.
  5. Герпетична інфекція.
  6. Неправильний прикус, анатомічні особливості щелепи, часте облизування губ.
  7. При вагітності проблему може спровокувати дефіцит вітамінів. Поповнити збільшені потреби у корисних компонентах допоможуть вітамінно-мінеральні комплекси.
  8. Тривалий прийом стероїдних препаратів може призвести до того, що довго не гояться заїди.
  9. Хронічні хвороби, що впливають на імунітет – цукровий діабет, ВІЛ-інфекція, онкологія, патологія печінки, анемія.

Як лікувати заїди – чим мазати?

Якщо заїди на губах не пройшли протягом кількох днів (2-3 дні), варто підключити лікувальну терапію. Її основа – антисептичні засоби усунення інфекції. Для підвищення імунітету ефективні полівітамінні комплекси. Запобігти поширенню інфекції допоможе щоденна санація ротової порожнини.

Apteka.com онлайн аптека, в якій можна знайти препарати для лікування ангуліту будь-якого типу. Хороший результат показують місцеві засоби – креми, мазі, розчини. Вибір ліків здійснюється за результатами виявленої інфекції:

  • при грибкових ураженнях – мазь від заїд Клотримазол, Ламізил, Тріакутан, Дермазол;
  • при активації бактерій, вираженому запаленні – Метрогіл, Левомеколь, Метрогіл Дента, Лівосін;
  • антисептичну активність мають розчин Хлоргексидину, Мірамістин (від заїд мазь, розчин);
  • саліцилова мазь, цинкова паста поєднують антисептичний та підсушуючий ефекти – хороші помічники, якщо довго не проходять заїди;
  • пом'якшують шкіру засоби з декспантенолом (наприклад, Бепантен), олії вітамінів А та Е, чайного дерева.

Левомеколь від заїд – найпопулярніший вибір серед місцевих засобів. Ліки мають комбіновану (антимикробну та репаративну) дію. Допомагає швидко позбутися проблеми. Дозволено вагітним, дітям з 3 років.

Лікування заїд антибактеріальними засобами системної дії не поширене. Таке рішення приймається при виявленні стрептококової інфекції, тяжких та затяжних патологіях на тлі бактеріальних уражень. Препаратами вибору часто стають Флемоксин солютаб, азітроміцин.

Якщо з'явилися заїди у куточках рота, лікування підбирає лікар. Хаотичне застосування лікарських препаратів може призвести до затяжної печії та додаткових травм шкіри.

Профілактика ангуліту

При схильності до утворення заїд в куточках губ, важливо дотримуватися збалансованого раціону, доглядати шкіру обличчя та губ. У меню обов'язково повинні бути присутні нежирні сорти м'яса, свіжі овочі та фрукти, зелень. Від надмірно гострих, кислих чи солоних страв краще відмовитись. Уникнути рецидиву проблеми допоможе споживання достатньої кількості вітамінів групи В. Рівень гемоглобіну (заліза) також має бути в нормі.

Якщо часто турбують заїди у дитини, зверніть увагу на гігієну. Як рук, так і іграшок, інших предметів побуту. Другий момент – харчування. Слід скласти насичений вітамінами раціон. Виключити вплив алергенів.

При підвищеній сухості шкіри використовуйте вазелін. Жінки можуть скористатися зволожуючою помадою. Усунути сухість ротової порожнини допоможуть ополіскувачі з ксилітом. Якщо є звичка часто облизувати губи, її краще позбутися. Стоматологічні конструкції – протези, пластинки, брекети обробляйте розчином хлоргексидину.

Відповідаємо на питання

Заїди в куточках рота – проблема не небезпечна, але неприємна. Розглянемо найпоширеніші питання, пов'язані з ангулітом.

Чи можна вилікувати заїди за 1 день?

Навіть за невеликої площі ураження, прибрати проблему за добу не вдасться. Якщо застосовувати засоби від заїди на губах з першого дня, повне загоєння настає через 2-3 дні. Хороший результат дає така стоматологічна процедура як озонотерапія.

Що робити, якщо не проходить заїда?

Затяжне ураження часто вказує на інфекційну природу проблеми (переважно грибкову). Якщо довго не проходить заїда зверніться до лікаря та здайте аналізи. Після визначення патогену підбирається медикаментозна терапія.

Як відрізнити герпес від заїди?

Ураження мають схожі зовнішні прояви. Локалізуються біля краю губ. Виглядають як виразки або ранки з скоринкою. Як дізнатися, це герпес чи заїда? Точного визначення немає, але якщо уважно спостерігати за розвитком ураження, відрізнити можна. Для герпетичної інфекції характерна послідовна трансформація рани. Від невеликої водянки до ранки з скоринкою. Заїда починається з тріщини. Її розширення призводить до появи більш вираженої рани.

Чи передаються заїди?

Відповідь залежить від причини, яка спровокувала проблему. Стрептококові заїди, як і ангуліти грибкової природи, можуть передаватися іншій людині. При хорошому імунітеті ризик розвитку захворювання невисокий, але він є і його не варто виключати. Якщо ураження розвинулося на тлі алергічної реакції, впливу агресивних продуктів або косметичних засобів, людина не заразна.

08004 08004