Вітаміни групи В: секрет красивого волосся, міцних кісток та здорових нервів

Оновлено:
07.06.2023
Перевірено
Вітаміни групи В: секрет красивого волосся, міцних кісток та здорових нервів лютий 2023

Здорове харчування — запорука довгого життя, а також гарного самопочуття. При збалансованому раціоні відразу покращується зовнішність, повертається енергійність та продуктивність. Вітаміни групи В грають дуже важливу роль у роботі організму. Наші фахівці розкажуть, у чому їхня цінність, і де вони містяться у великих кількостях. Які препарати купити, щоб швидко усунути їхній дефіцит.

Які вітаміни належать до групи В?

До вітамінів групи В відносяться:

 • В1 (тіамін) необхідний для звільнення енергії з білків, жирів, вуглеводів при їх розщепленні;
 • В2 (рибофлавін) важливий для зору та стану шкіри;
 • В3 — для синтезу білків та жирів;
 • В5 або пантотенова кислота для прискорення регенерації тканин;
 • В6 або піридоксин, необхідний для стабілізації гемоглобіну;
 • В7 (біотин) переводить калорії в енергію;
 • В9 (також відомий як фолієва кислота) забезпечує формування нуклеїнових кислот, а під час вагітності сприяє нормальному розвитку плода;
 • В12 (кобаламін) відповідає за розвиток та роботу нервової системи.

З одного боку вони за своїми функціями схожі, але кожен із них водночас відіграє важливу роль окремо. Тому перед тим, як починати приймати комплекс, визначте, яких саме вітамінів вам не вистачає. І спробуйте вибрати препарат, залежно від потреб. Часто продаються спеціальні комплекси, які містять різні види вітамінів, чим допомагають швидше усунути дефіцит корисних елементів.

Чому так потрібні вітаміни групи В — у чому їхня користь?

Основна їх функція та користь — це сприяння таким процесам:

 • регенерації клітин;
 • зміцненню імунітету;
 • нормалізаціъ функціонування кишечника та шлунка;
 • запобіганню розвитку діабету;
 • усуненню затяжної депресії, апатії, неврозів.

Обов'язкові у раціоні людини, яка активно займається спортом, щоб знизити рівень стресу. Враховуйте, що дефіцит може виникати через генетичні збої.

Не накопичуються в організмі, а отже, людині необхідно постійно поповнювати їх запаси. Вегетаріанці і люди похилого віку часто проходять курси ін'єкційного їх введеня для усунення дефіцитів, які особливо характерні для цих категорій людей.

Спостерігаючи такі стани, важливо своєчасно звернутися до лікаря, здати аналізи та якнайшвидше почати закривати поточні дефіцити. Іноді пацієнти самостійно вирішують, що причиною їхнього нездужання є серйозні захворювання. Тоді як часто причина у нестачі певних вітамінних компонентів.

Ознаки дефіциту вітамінів групи B

Незважаючи на те, що вітаміни групи В є у величезній кількості продуктів, гіповітаміноз виявляється досить часто. І найчастіше їх недолік виникає через постійні стреси, неповноцінне та нерегулярне харчування, захворювання органів травлення, а також на етапі вагітності та годування груддю.

Щойно починається дефіцит, спостерігаються такі стани як:

 • різке погіршення психічного та фізичного стану;
 • надмірна сухість шкірних покривів;
 • поява передчасних зморшок;
 • випадіння волосся;
 • безсоння, дратівливість та постійні нервові зриви;
 • відсутність апетиту.

Ці стани тривалі та неприємні. Тому раціонально проводити регулярну профілактику нестачі вітамінів групи В. Почніть із перегляду свого раціону та додаткового прийому препаратів, які продаються в аптеках.

Профілактика нестачі вітамінів групи B

Брак вітамінів групи В може стати причиною появи різноманітних захворювань. Щоб передбачити гіповітаміноз, можна або вживаючи продукти, в яких вони містяться, або усунути дефіцит за допомогою аптечних комплексів. Найкраще одночасно переглянути свій раціон, а також додатково купити синтетичні препарати.

Оскільки більшість людей через швидкий темп життя просто не мають можливості повноцінно харчуватися, то потрібно додатково вживати вітаміни групи В. До того ж практично всі продукти, що потрапляють на стіл, піддаються додатковій хімічній обробці. Значить, назвати їх занадто корисними ніяк не можна.

Регулярний прийом препаратів, придбаних в аптеці, дозволить передбачити явний дефіцит, розвиток різних захворювань, що виникають через їх брак.

Вітаміни групи В у продуктах

Найбільше їх у продуктах тваринного походження. Також багато їх у листовій зелені.

Продукти, що містять вітаміни групи В:

 • яйця, що вживаються після термічної обробки;
 • м'ясо, особливо зверніть увагу на яловичину, а потім на свинину;
 • печінка — оптимально підійде яловича, свиняча, куряча;
 • дріжджі, які особливо рекомендуються тим, хто не вживає тваринних продуктів;
 • морепродукти, особливо лосось, форель та устричне м'ясо;
 • насіння соняшнику, але тільки якщо відсутні проблеми із зайвою вагою, оскільки вони калорійні;
 • листова зелень — шпинат, салат та капуста як природне джерело фолієвої кислоти, але тільки у сирому вигляді.

Вітаміни В не розчиняются в жирах, але розчиняються у воді, тому передозування малоймовірне. Тільки В12 накопичується в печінці, але всі інші виводяться з організму разом із сечею. Кількість цих вітамінів залежить від потреб кожного організму.

Аптечні комплекси вітамінів групи В

Аптеки мають велику різноманітність вітамінів групи В. Пропонуються у двох форматах - таблетками та уколами. Які найкращі вітаміни групи В — в уколах чи таблетках? Все залежить від особливостей конкретного організму та цілей прийому. Пігулки простіше приймати. Це оптимальне рішення, якщо не зазнаєте болю, оскільки введення ін'єкційного розчину дуже болісно. Але якщо вибираєте таблетки, необхідно їх вживати щодня, щоб отримати належний рівень ефективності.

Але якщо вид голки та болючість процедури зовсім не лякає, і при цьому не готові регулярно приймати таблетки, тоді краще робити уколи. Таким чином їх можна вводити раз на тиждень або навіть на місяць. Все це залежить від особливостей та потреб організму. Ін'єкції найчастіше призначаються при тяжких дефіцитах. До того ж, вони починають діяти набагато швидше, ніж таблетки, і легко всмоктуються в кров.

Як приймати вітаміни групи В правильно?

Приймати вітаміни групи В необхідно практично так само, як і інші. Для найбільшої ефективності, пийте вранці, відразу після пробудження. І краще це робити натще. Вітаміни В підвищують тонус організму, надають енергії. Тому їх не вживайте на ніч.

Кому і за яких захворювань не можна приймати вітаміни групи В?

Вітаміни групи В протипоказаннь практично не мають. Тільки окремі види вимагають уважнішого підходу. Наприклад, B12 не можна приймати за таких станів:

 • людям із хронічними хворобами кишечника;
 • у віці старше 50 років;
 • хворим на СНІД.

Зверніть увагу і на правильність їхнього прийому. При вживанні добавок не за інструкцією можуть виникнути небажані наслідки. Високі дозування ніацину призводять до блювання, підвищення рівню цукру в крові та іншого. Піридоксин може спричинити ураження нервів та появу світлобоязні. Використання комплексу може викликати фарбування сечі в яскраво-жовтий колір. Але це не означає, що почалися якісь токсичні процеси. Просто організм виводить їх надлишки.

Вітаміни групи В — таблетки

Коли необхідно усунути дефіцити, найчастіше пацієнти вибирають таблетки. Найкращі вітаміни групи В та їх особливості представлені в таблиці нижче.

Препарат

Країна —
виробник

Особливості

Біотин

Україна

Вітамін В7 нормалізує рівень цукру в крові, що особливо важливо при цукровому діабеті. 

Мільгамма

Німеччина

Вітаміни групи В - комплекс містить В1 та В6.

Доппельгерц актив з фолієвою кислотою і вітамінами В

Італія

Знижує загрозу розвитку серцево-судинних захворювань та атеросклерозу. Підвищує гнучкість судинних стінок. Бере участь в обміні білків та ферментів.

Як довго можна приймати вітаміни групи В? Це залежить від призначень лікаря. Варто періодично робити перерви у їхньому прийомі. Час від часу змінюйте препарати, щоб уникнути можливості звикання організму.

Вітаміни групи В — уколи

Якщо дефіцити серйозні, і необхідно швидко їх усунути, починайте робити уколи. Введення ін'єкції має виконуватися лише професійним медиком. І варто враховувати, що такі процедури болючі.

Препарат

Країна —
виробник

Особливості

Нейробіон

Німеччина

Призначається при невралгіях трійчастого нерва, невритах лицевого нерва, захворюваннях хребта.

Ампули для ін'єкцій.

Кокарніт

Єгипет

Ліофілізат для розчину для ін'єкцій. Продається порошок для приготування розчину для ін'єкцій із розчинником. Призначається при невралгії різного походження.

Оскільки уколи вимагають участі лікаря, то найчастіше використовуються як один із медикаментів комплексної терапії для пацієнта на стаціонарі.

Кому обов'язковий прийом синтетичних вітамінів групи В?

 

Кожній людині буде не зайвим прийом вітамінів групи В. Спортсменам необхідні для нарощування м'язової маси, зміцнення серцевого м'яза. Вони допомагають швидше впоратися із відновленням після травм.

Коли жінка виношує дитину, значно зростає потреба у вітамінах групи В, особливо у фолієвій кислоті. І не можна допускати їхнього дефіциту, оскільки можуть спостерігатися аномалії розвитку плода.

Оскільки з віком здатність організму засвоювати вітаміни з їжі знижується, то у людей похилого віку також часто спостерігається дефіцит.

Оскільки природні вітаміни групи В переважно перебувають у продуктах тваринного походження, то й вегетаріанці часто змушені шукати альтернативні способи насичення організму цими вітамінами.

Вітаміни групи В також часто відсутні в організмі в потрібній кількості, якщо раніше перенесли хворобу Крона, гіпертиреоз, анорексію та інше. Нерідко їх брак виникає через діабет або зниження рівня кислотності у шлунку.

Чорний чай і кава також руйнують вітаміни В. Але щоб синтетичні не завдали ніякої шкоди організму, вживайте їх відповідно до інструкції та рекомендації лікаря.

Приймають активно вітаміни групи В для волосся - для покращення їх росту та загального вигляду. Вітаміни групи В під час оніміння рук також рекомендуються, оскільки дозволяють ефективно боротися з неврологічними захворюваннями. Вживають вітаміни групи В для суглобів, щоб усунути їхню болючість. Рекомендуються вітаміни групи В при коронавірусі, щоб підтримати імунітет. Часто ці компоненти призначаються для пар, які планують вагітність. У цьому випадку, відразу дві людини приймають спеціальний вітамінний комплекс. Призначають його при вагітності, оскільки гострий дефіцит може стати причиною викидня. Призначають людям, робота яких передбачає розумову активність.

Але не варто приймати за особистим бажанням або на основі рекомендації знайомих. Щоб отримати користь від їхнього прийому, варто попередньо здати відповідні аналізи. І на основі отриманих результатів розпочинати прийом синтетичних препаратів.

Якщо після прийому помітили свербіж, почервоніння шкіри, блювоту, то припиніть їх прийом, і повідомити про це лікаря. Можливо, в організмі вітамінів групи В є достатньо, і це прояви передозування або індвідуальної непереносимості.

Відповіді на часті питання

Чи можна приймати вітаміни групи В при онкології?

Вітаміни групи В можуть активувати клітинний ріст, тому їх слід приймати тільки за призначенням лікаря. Однак існує речовина В17, або амігдалін, яка ефективно знищує патологічні клітини за допомогою спеціального ферменту.

Чи впливають вітаміни групи В на місячні?

Найпоширенішою причиною рясних місячних є нестача вітамінів С, Е та групи В. Тому вітаміни групи В часто призначаються при проблемах з жіночим циклом, як частина комплексної терапії. Вони також можуть бути призначені перед менопаузою для зниження інтенсивності симптомів клімаксу.

Як проявляється алергія на вітаміни групи В?

Алергія на вітаміни групи В може проявлятися свербінням, кропив'янкою, появою бульбашок і набряками. Побічні ефекти від вітамінів групи В можуть виникати після прийому таблеток, так і після ін'єкцій.

Вітаміни групи В: як приймати — до або після їди?

Вважається, що таблетки вітамінів групи В краще приймати вранці натщесерце. Таким чином вони краще засвоюються організмом.

У який час доби краще бити вітаміни групи В?

Оптимальним часом для внутрішньом'язових ін'єкцій вітамінів групи В є ранок. Однак, оскільки вітаміни одразу потрапляють у кров, точний час ін'єкції не має великого значення. Важливо уникати їх введення близько до ночі, оскільки це може підвищити тонус організму і утруднити засипання. Те саме стосується і таблеток - перед сном їх краще не приймати, щоб уникнути виникнення безсоння.
08004 08004