Випадає волосся - що робити?

Оновлено:
21.03.2024
Перевірено
Випадає волосся - що робити? серпень 2023

Густа шевелюра – невід'ємна частина образу, і раптове випадіння волосся може спричинити занепокоєння. Стрімка зміна кількості волосся може бути результатом різних факторів, таких як здоров'я, спосіб життя та генетика. Визначити, коли варто звернути увагу на втрату волосся, допоможе проінформованість про норму та знаки, що вказують на серйозніші проблеми.

Коли варто звернути увагу на випадіння волосся

Природне оновлення волосяного покриву голови неминуче пов'язане з випадінням окремих волосків. Норма випадіння волосся на день – від 40 до 100 шт. Причин для тривог немає, якщо при цьому не страждає густота та зовнішній вигляд шевелюри.

Якщо ж випадіння волосся відбувається інтенсивнішими темпами, ніж зростання, ситуація вимагає уваги. Йдеться про появу ознак облисіння. Які засоби позбавлять проблеми?

Причини випадіння волосся

Для проведення терапії та підбору ефективних ліків від випадіння волосся слід встановити причину проблеми. Це може бути генетика (спадкова схильність), вплив зовнішніх факторів, хвороби.

Алопеція

Патологічна втрата волосся, спричинена пошкодженням їх фолікулів. Якщо не вжити заходів, наступний етап – повне облисіння. Може бути спровоковане стресом, прийомом лікарських засобів, системними захворюваннями. Розрізняють кілька видів недуги.

Андрогенна алопеція обумовлена ​​генетикою та гормональними порушеннями (підвищений рівень андрогенів). Може носити осередковий і суцільний характер. Згодом прогресує. Випадіння відбувається переважно по лініях зростання – лобова частина, скроня, верхівка.

Гніздна алопеція (вогнищева алопеція) має аутоімунну природу. Може поєднуватися зі спадковими факторами. Зустрічається переважно у молодому віці. Ураження виглядають як овальні або округлі чітко окреслені ділянки облисіння.

Сильно випадає волосся при рубцевій формі патології. Розвивається на фоні хвороб – системного вовчака, склеродермії, інфекцій. Спровокувати її можуть термічні та хімічні опіки, опромінення.

Дифузна алопеція – це поєднання випадіння з порушенням структури волосків. Вони стають ламкими, тьмяними, неживими. Характерна ознака – рівномірне порідіння по всій голові. Нерідко проявляється у вигляді алопеції бороди. Основна причина її розвитку – виснаження. Високий ризик розвитку у людей на жорсткій дієті, із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, з хронічним стресом. Поліпшити живлення клітин та приплив кисню допомагає масаж голови.

Сезонне випадіння волосся

Процес у більшості випадків припадає на осінньо-весняний період. Основна причина – кліматичні зміни. Перепади температури та вологості порушують природну структуру волосків. Навесні проблема посилюється дефіцитом поживних компонентів. Підтримати локони у цей час допоможуть вітаміни для волосся.

Стрес

Нервова напруга порушує роботу всього організму. Посилює проблему порушення режиму сну та відпочинку. Часткове облисіння виникає не відразу, а через три місяці після пережитих потрясінь. Відстрочка пов'язана з циклом оновлення локонів. Відновлення може тривати до пів року.

Гормональне випадіння волосся

Негативно на стані шевелюри відбиваються стрибки статевих гормонів та щитовидної залози. Виникає частіше у жінок. Необхідне обстеження у гінеколога та ендокринолога.

Нестача вітамінів та харчування

Брак поживних компонентів призводить до неспроможності волосяного фолікула. Як наслідок – випадіння. Найбільш гостро цибулини реагують на дефіцит вітамінів групи В, вітаміну D, жиророзчинних сполук, заліза, цинку.

Облисіння у жінок при вагітності або на ГВ

Виношування дитини, як і період лактації, пов'язане з активною витратою поживних компонентів. Дієта після пологів також сприяє поповненню їх запасів. Якщо корисних речовин не вистачає, починаються проблеми з кучерями, шкірою, нігтями. Друга причина – зміна гормонального фону, у тому числі при ГВ.

Облисіння у чоловіків

Найбільш поширена (75%) – андрогенна форма. Починається з двосторонніх залисин над чолом з поступовим поширенням на тім'яну область. Серед факторів – дерматологічні та інфекційні захворювання, ендокринні порушення, перенесена онкологія.

Випадає волосся у підлітка або дитини

Алопеція у дітей має ті самі причини, що й у дорослих. Зменшення густоти шевелюри часто виникає у періоди активного зростання. Також у дитини випадає волосся на тлі стресів, аутоімунних порушень. Втрата локонів у новонароджених – природний процес, пов'язаний із гормональними змінами після народження.

Інші причини

Симптоми алопеції можуть з'являтися на тлі зниження імунітету, ендокринних порушень.

Тотальне облисіння практично завжди відбувається після променевої терапії.

Також агресивні хімічні або механічні дії в процесі впливу не йдуть на користь шевелюрі.

Які аналізи здавати при випадінні волосся?

Інтенсивне та різке випадіння волосся – не норма. Для визначення причини патології слід звернутися до трихолога. Якщо такої можливості немає, почніть обстеження з візиту до терапевта чи сімейного лікаря. Щоб дізнатися, від чого випадає волосся, лікар може призначити такі аналізи:

 1. Розгорнутий загальний аналіз та біохімію крові (важливий контроль гемоглобіну, білірубіну, альбуміну, тригліцеридів, глюкози, амілази, фосфотази).
 2. Гормони щитовидної залози – тиреотропний гормон (ТТГ), вільний трийодтиронін (Т3), вільний тироксин (Т4), антитіла до ТПО.
 3. Перевірка статевих гормонів. У чоловіків до неї входить контроль естрадіолу, тестостерону, ДГЕА-С. При випадінні волосся у жінок цей перелік доповнюється моніторингом рівня прогестерону, пролактину, ЛГ, ФСГ.
 4. Рівень вітаміну D, фолієвої кислоти, вітамінів групи В, феритину, сироваткового заліза.
 5. Вміст мінералів – магнію, кальцію, фосфору.

Уповільнення росту та втрата волосків можуть провокувати хвороби ШКТ. При необхідності пацієнт направляється на консультацію та обстеження до гастроентеролога.

Як зупинити випадіння волосся: лікування та правильний догляд

Що робити, якщо сильно випадає волосся? Перший крок – звернутися до лікаря та пройти обстеження. За його результатами буде складено схему лікування. Якщо виявлено системні порушення, починати роботу слід із них.

Лікування випадіння волосся обов'язково включає прийом біологічно активних комплексів. В інтернет аптеці Apteka.com можна замовити:

 • Ідеальне волосся – капсули з амінокислотами;
 • вітамінний комплекс Доппельгерц Бьюті;
 • комплекс Perfectil з рослинними екстрактами, омегою 3, коензимом Q-10;
 • таблетки Solgar для шкіри, нігтів та волосся з водоростями, амінокислотами, міддю, цинком, вітаміном C;
 • філери проти випадіння MD:1 Scalp Ampoule;
 • пивні дріжджі;
 • Медобіотин (таблетки з біотином – вітаміном В7);
 • сироватка Біоксин ДермаДжен Форте – якщо сильно лізе волосся (у складі екстракт ромашки, кропиви, хвоща, кінського каштана, інжиру, пантенол, ціанобакламін), але засіб не варто поєднувати з нікотиновою кислотою, оскільки вона знижує ефект вітаміну В12.

Гарний результат показує серія Сила Коня. Це бальзам із екстрактом червоного перцю, шампунь проти випадіння, шампунь-кондиціонер для зміцнення з вмістом кореня лопуха. Також можна підібрати домашні рецепти, маски проти випадіння волосся з реп'яховим маслом (у чистому вигляді, з кропивою, з червоним перцем).

Відповідаємо на часті питання

Коли дуже сильно випадає волосся, нерідко настає паніка. Не варто надто хвилюватися. Найкраще відразу звернутися за медичною допомогою.

Свербить голова і випадає волосся – що робити?

Сильна сверблячка голови в комбінації з проблемою випадіння може вказувати на грибкову інфекцію, псоріаз. У такому випадку тільки засобами проти випадіння волосся не обійтися. Слід пройти повноцінне лікування антимікотичних засобів. Доповнити терапію ліками можна рослинними засобами. трав'яними відварами, реп'яховими або касторовою олією, заспокійливим екстрактом алое. Сверблячка без лупи може вказувати на цукровий діабет. Чухатися голова може з причини алергії, дерматиту, вошей, лишаю. Зверніться до дерматолога або трихолога та пройдіть лікування.

Випадіння волосся – симптом якої хвороби?

Ситуація, коли волоски починають «сипатися», може раптово виникнути і також швидко закінчитися. Якщо ж проблема не проходить, волосся випадає клаптями, причина частіше у внутрішніх порушеннях. Подібна картина характерна для підвищеного вмісту андрогенів. Це алопеція у жінок на тлі полікістозу, гіперплазії яєчників, розростання кори надниркових залоз. Зменшення густоти шевелюри відзначається при захворюваннях щитовидної залози (як гіпотиреоз, так і гіпертиреоз). Також випадає волосся на голові у жінок і чоловіків при аутоімунних ураженнях (наприклад, вовчаку), станах імунодефіциту, раку.

Якими травами можна лікувати випадіння волосся?

Цілющі компоненти трав допоможуть зміцнити коріння волосся, позбавлять проблеми знебарвлення, лупи. Можна підготувати відвар або використати готовий шампунь. Добре впливають на локони та шкіру голови ромашка, липа, чебрець, конюшина, льон. Якщо алопеція супроводжується проблемою підвищеної жирності, використовуйте такі трави від випадіння волосся, як календула, хміль, кропива. Зупинити випадіння волосся і посилити його зростання допоможуть береза, лопух, каштан, м'ята.

Алопеція лікується чи ні?

Своєчасне звернення до лікаря та комплексне лікування алопеції дозволяють повністю усунути проблему. Терапія підбирається відповідно до типу проблеми. Зростання волосків відновлюється. На початкових стадіях облисіння вдається повернути густоту шевелюри.

Чому випадає волосся восени?

Часта причина випадіння волосся в осінній період – адаптація до умов середовища, що змінилися. Зниження температури повітря, дощі негативно відбиваються на шкірі голови. Нестача сонячного світла провокує нестачу вітаміну D. Присутність вітамінів та мінералів у раціоні також скорочується. Наступний фактор – застудні захворювання. Зниження імунітету призводить до погіршення стану локонів.

08004 08004