Один із ключових факторів, що призводить до розвитку цукрового діабету - недостатня кількість інсуліну, або неефективне використання цього гормону організмом. Різні фактори можуть сприяти розвитку діабету, включаючи генетичну схильність, неправильне харчування, ожиріння та відсутність фізичної активності. Лікування захворювання проводиться комплексно, і окрім прийому препаратів включає зміну способу життя, дотримання дієти.
Раннє виявлення та діагностика захворювання, а також самомоніторинг рівня цукру в крові та регулярне відвідування лікаря є ключовими для його успішного контролю.
Що таке цукровий діабет
Ендокринне порушення. Характеризується дефіцитом інсуліну. Нестача виникає через гіпофункцію підшлункової залози, або нездатність засвоїти вироблений гормон. Цукровий діабет (ЦД) – хвороба серйозна, але контрольована.
Чому з'являється цукровий діабет – причини
Виділяють кілька форм захворювання. Найбільш поширені для цукрового діабету типи – це перший та другий. Незважаючи на схожість назви, захворювання мають різні причини виникнення та природу.
1 тип викликаний імунним збоєм через:
- Інфекції вірусної природи – кору, вітряної віспи, перенесених у пубертатному періоді.
- Вірусної інфекції матері, перенесеної під час вагітності.
- Включення в раціон немовляти глютеновмісних сумішей. Приготування дитячого харчування на молоці корови.
- Присутність у меню продуктів з нітратами, консервантами, барвниками.
Розвитку захворювання сприяє також генетичний фактор. Якщо хворіє хоча б один з батьків, ймовірність розвитку захворювання у дитини зростає до 50%. Точний механізм виникнення цього типу хвороби не встановлений досі.
Для 2 типу цукрового діабету причинами є:
- Зайва вага, ожиріння.
- Незбалансований раціон. Неконтрольоване споживання солодкої, жирної їжі, консервантів та трансжирів.
- Гіподинамія.
- Відсутність толерантності до глюкози.
Типи та симптоми цукрового діабету
Клінічна картина хвороби схожа для всіх типів, але механізми виникнення проблеми різні.
Тип цукрового діабету | Симптоми цукрового діабету |
1 тип | Маніфестація відбувається частіше у підлітковому чи юнацькому віці. Поразка характеризується втратою підшлункової залози здатності синтезувати інсулін. Гормон перестає вироблятися. Причина – руйнування бета-клітин. Відсутність інсуліну призводить до неможливості засвоювати вуглеводи, клітини не одержують енергію. |
2 тип | Близько 80% випадків ЦД відноситься до даної групи. Основна категорія хворих – це люди після 40. Підшлункова залоза заможна, продукує інсулін (часто в достатній кількості). Але подальша його ідентифікація клітинами утруднена. Глюкоза не потрапляє за призначенням, а накопичується у жирових тканинах. |
3 тип (мозковий) | 3 тип цукрового діабету – це офіційний діагноз. Хвороба має ознаки, схожі на деменцію. Часто є наслідком 2 типу, коли порушення обмінних процесів та розподіл глюкози торкаються мозку. |
Прихований цукровий діабет – симптоми
Запідозрити розвиток хвороби дозволяють клінічні прояви патології. Так, при 1 типі цукрового діабету будуть такі симптоми:
- сильна і часта спрага, сухість у роті;
- збільшення обсягу сечі, що виділяється;
- повільне загоєння ран;
- втрата ваги при стабільному харчуванні;
- шкірний свербіж, дерматологічні проблеми;
- швидка стомлюваність;
- коричневі плями на ногах;
- зниження гостроти зору;
- після їжі не приходить почуття повного насичення.
Для цукрового діабету 2 типу симптоми аналогічні, але виражені набагато слабше.
Ознаки цукрового діабету у чоловіків та жінок
Поряд із загальними проявами захворювання у чоловіків має особливі ознаки:
- зниження лібідо;
- еректильна дисфункція аж до імпотенції;
- ретроградна еякуляція;
- генітальний кандидоз;
- урологічні проблеми.
При цукровому діабеті симптоми у жінок також специфічні. Може відзначатись зниження чутливості, біль під час статевого акту, труднощі з збудженням.
Симптоми цукрового діабету у дітей
Предклінічна стадія не має вираженої симптоматики. Відстежується лише лабораторно. Видимі зміни виникають при загибелі бета-клітин. При цукровому діабеті симптоми у дітей будуть такі:
- втрата ваги при хорошому апетиті;
- швидка стомлюваність;
- різке погіршення зору;
- затяжний перебіг ГРВІ;
- проблеми з концентрацією уваги;
- нудота.
Як лікувати цукровий діабет
Специфічного лікування, що забезпечує одужання, немає. Єдині ліки від цукрового діабету для хворих з 1 типом – це інсулін. Прийом щоденний та строго контрольований. Інсулінотерапія довічна. ЦД 2 типу піддається корекції харчуванням. Обов'язковою є достатня рухова активність. Але такий режим має стати стилем життя. За призначенням лікаря можливе застосування препаратів для зниження цукру.
Харчування та дієта при цукровому діабеті
Дієта при цукровому діабеті – перше і найголовніше правило. Вона допомагає коригувати метаболічні розлади. Дозволяє уникати небезпечних для життя станів. При складанні меню враховується калорійність продукту, вміст вуглеводів. Для зручного та правильного підрахунку норми продуктів у домашніх умовах введена хлібна одиниця (ХО). Вона характеризує вуглеводне навантаження. Ступінь небезпеки зростає зі збільшенням цього показника.
Що категорично не можна їсти при цукровому діабеті 1 і 2 типу
Заборонені продукти при цукровому діабеті:
- трансжири – спред, маргарин та продукти з їх включенням;
- кокосова та пальмова олії;
- копченості, ковбаси, оселедець;
- соління;
- майонез;
- напівфабрикати;
- тваринні жири– вершкове масло, сметана (20-30%), сало;
- білий та молочний шоколад;
- морозиво;
- печиво, вафлі;
- газовані напої;
- солодкі фрукти – банани, ананаси, кавуни, виноград, диня;
- сухофрукти (інжир, фініки);
- пиво, десертні вина, лікери.
Що можна їсти – список продуктів
Правильне харчування – важлива складова гарного самопочуття при ЦД. Раціон має бути збалансованим та безпечним. В його основі – низьковуглеводні продукти. Не можна переїдати навіть дозволені страви.
З фруктів дозволено:
- яблука;
- малина;
- смородина;
- агрус;
- ожина;
- журавлина;
- полуниця;
- чорниця;
- апельсини;
- гранат.
Безпечні для діабетиків овочі:
- цвітна капуста;
- помідори;
- огірки;
- зелений горошок;
- шпинат;
- гарбуз;
- броколі;
- брюссельська капуста;
- кабачки;
- баклажани.
Пити можна зелений або ромашковий, чай з мелісою, цикорій, молоко знежирене, кава без кофеїну, сік з 200 г томатів (на день), відвар шипшини, сік з кислих ягід та фруктів (1:1 з водою), неміцний кава з молоком.
Яка може бути тижнева дієта при цукровому діабеті 2 типу
День тижня | Меню |
Понеділок | Ранок – пропарена гречка. Трав'яний чай. Обід – суп на цибулі, протушкована яловичина з овочами. 2-й обід – запечене яблуко з сиром. Вечір – горбуша з овочевою подушкою на пару. |
Вівторок | Ранок – перлова каша з додаванням молока. Обід – грибний суп з баклажанами, запечена куряча грудка з лимоном і спеціями, квасоля стручкова. 2-й обід – салат з фруктами. Вечір – ліниві голубці. Зелений чай. |
Середа | Ранок – каша з пшона з гарбузом. Чай із шипшиною. Обід – томатний суп-пюре, котлета на пару, овочі. 2-й обід – сирники, кисіль. Вечір – тушковані кальмари. Гарнір – овочі. |
Четвер | Ранок – омлет з цукіні, шпинат і помідори, запечені в духовці. Неміцна кава. Обід – рибний суп гуляти з нежирного м'яса з овочами. 2-й обід – сирна запіканка. Вечір – салат із селери, бурий рис. |
П'ятниця | Ранок – кус-кус з журавлиною та гарбузом. Цикорій. Обід – суп-пюре із овочів, запечене рибне філе. 2-й обід – салат з селерою та горіхами. Вечір – нутова запіканка з оливками. |
Субота | Ранок – кус-кус з журавлиною та гарбузом. Трав'яний чай. Обід – квасоляний суп з тунцем, запечена в гарбуза курка. 2-й обід – капуста з журавлиною. Вечір – тушкована курка, овочі. Кисіль. |
Неділя | Ранок – сирники. Неміцна кава. Обід – цибульний суп, баранина, тушкована з грибами. 2-й обід – холодний суп з йогурту. Вечір – запечена горбуша з тушкованою капустою. Трав'яний чай. |
Ускладнення цукрового діабету
Поділяють на гострі та хронічні. До гострих відносяться:
- Гіпоглікемічна кома – різке падіння цукру в крові.
- Кетоацидотична кома. Викликана акумуляцією кетонових тіл. Спровокувати може споживання жирної їжі, пропускання прийому препаратів для зниження цукру.
- Гіперосмолярна кома – поєднання стрибка рівня глюкози та різкої втрати рідини.
- Лактатацидемічна кома. Підвищення рівня молочної кислоти на тлі кисневого голодування, зниження pH крові менше ніж 7,2. Група ризику – люди похилого віку, особи, які зловживають алкоголем.
Хронічні ускладнення пов'язані з пошкодженням судин:
- Мікроангіопатія. Уражаються дрібні судини, переважно капіляри.
- Макроангіопатія. Втрачають тонус великі кровоносні судини.
Під «прицілом» захворювання знаходяться очі, ноги та видільна система. Темні плями на ногах при цукровому діабеті можуть говорити про нефропатію. За відсутності терапії, або різкого прогресування хвороби може настати сліпота. При розвитку ниркової недостатності показаний гемодіаліз.
Часто при цукровому діабеті болять ноги. Стан викликано звуженням проходимості кровоносного русла. Ураження судин нижніх кінцівок може призвести до екстреної ампутації. Серед важких ускладнень варто відзначити остеопороз, порушення структури кісток. Вони стають крихкими, підвищується ризик перелому.
Поширені психоемоційні порушення:
- Депресивні стани – тривожність, почуття безвиході, байдужість до життя.
- Астенія – конфліктна поведінка, агресія.
- Невротичні прояви – перепади настрою, дратівливість, уразливість.
Неадекватна поведінка при цукровому діабеті – неприємне, але часте ускладнення хвороби. Чіткість проявів залежить від стану здоров'я, особливостей характеру, підтримки близьких.
Профілактика
Принципи здорового харчування – основа профілактики ЦД:
- Замініть магазинні солодощі сухофруктами та горіхами.
- Альтернатива фруктового морозива – заморожені пюровані фрукти, ягоди.
- Добову норму калорій розподіляйте рівномірно на основні прийоми їжі. Дотримуйтесь принципу діабетичної тарілки: ½ порції – зелень та овочі, ¼ - вуглеводи, ¼ - м'ясо чи риба.
- Змістіть споживання вуглеводів на першу половину дня. Молочні продукти, каші також краще їсти до обіду. Після 17:00 від вуглеводів слід відмовитись.
Також не забувайте про фізичну активність та зміцнення імунітету.
Відповіді на часті питання
Зіткнувшись із ЦД, виникає багато питань щодо подальшого життя. Відповимо на найбільш поширені.
Які аналізи призначає ендокринолог при цукровому діабеті?
При підозрі на цукровий діабет діагностика включає здачу аналізів:
- Присутність цукру у плазмі. Показник натще 5,5-7 ммоль/л. переддіабетичний стан, понад 7 – ЦД. На хворобу вказує показник глюкози більше ніж 11,1 протягом дня.
- Глікозований гемоглобін – показує середній рівень глікемії.
- Тестування із навантаженням на толерантність. У нормі результат не повинен виходити за межі і перевищувати 11,1%.
- Зміст С-пептиду (фрагменту інсуліну) – характеризує продуктивність роботи ферментного органу.
Як визначити цукровий діабет у домашніх умовах?
Як зрозуміти, що в тебе цукровий діабет? Придивіться до здоров'я – чи є втома, порушення зору. Оцініть добове споживання рідини, об'єм та частоту сечовипускання. Чи стабільна вага? Запідозрити недобре слід з появою темних плям на ногах. Виявлення симптомів, що насторожують – причина пройти обстеження. Якщо підозрюєте цукровий діабет, симптоми у чоловіків та жінок (основні) будуть однаковими.
У яких місцях зазвичай відчувається свербіж при цукровому діабеті?
Занепокоєння часто до встановлення діагнозу – від кількох місяців до кількох років до маніфесту. Часта локалізація – ліктьові складки, свербіж геніталій, очеревина, сіднична складка.
Що можна їсти без обмежень при цукровому діабеті?
Харчування при цукровому діабеті – основа хорошого самопочуття та відсутності ускладнень при діабеті. Без обмежень до раціону можна включати:
- Авокадо.
- Всі види капусти.
- Маслини.
- Зелень.
- Огірки.
- Гриби.
- Баклажани, цукіні, кабачки.
- Перець.
- Селера.
Страви проходять парову обробку, або запікаються в духовці. Допускається приготування на грилі без олії, тушіння в мультиварці. Перевагу варто віддавати стравам al dente, ніж розвареним. Вони дають більш тривале відчуття ситості. Розщеплення вуглеводів відбувається повільніше. Найкорисніші продукти при цукровому діабеті – це низьковуглеводні, з великою кількістю клітковини.
При цукровому діабеті можна їсти мед?
На регулярній основі – заборонено. У складі присутні глюкоза та фруктоза. Провокують стрімкий стрибок цукру. Високі показники тримаються протягом 2 годин. Столова ложка бджолиного продукту містить 17 г вуглеводів. Дозволяється з'їсти ложечку меду при падінні рівня цукру - гіпоглікемії. Якщо ендокринолог дозволяє мед, не вживайте його натще і перед сном. Максимальна добова доза – неповна чайна ложка.
Чому не можна їсти яйця при цукровому діабеті?
Головна причина – високий вміст холестерину. У діабетиків може спровокувати серцево-судинні патології. Яйця – відомий алерген. У хворих на ЦД підвищений ризик алергічних реакцій. Продукт багатий на білок – фактор підвищення рівня цукру на крові. У ході приготування яєчні використовується олія. Надлишок жирів також не рекомендований.
З чим можна пити чай при цукровому діабеті?
При складанні раціону діабетика насамперед слід враховувати вуглеводи. Відмова від солодкого часто стає однією з головних проблем. Яка їжа при цукровому діабеті може бути використана, як десерт? Це гіркий шоколад, несолодке желе, безвуглеводне кето (кето-мафіни, кето-тістечка), мигдаль, кеш'ю.
Щодо підсолоджувачів, поєднувати з дієтою можна цукрозамінники. Еритритол, сорбітол, ксилітол не впливають на рівень глюкози. Можуть стимулювати підвищене газоутворення. Безпечними вважаються стевія, сукралоза.
Який алкоголь можна пити при цукровому діабеті?
При вживанні спиртних напоїв важливим є контроль та дозування. Дозволено сухі сорти напоїв із вмістом цукру не більше 8%. Це столові та ігристі вина, шампанське. Рекомендована кількість – не більше 200 мл на добу. Серед міцного алкоголю цукор є у бренді, коньяку. Допускається трохи більше 100 гр. за вечір максимум 2-3 рази на тиждень. І хоча у горілці та віскі цукру немає, обмеження щодо них такі самі.
Чи можна курити при цукровому діабеті?
Куріння завдає шкоди здоровому організму. У разі ЦД він може стати каталізатором серйозних, аж до незворотних наслідків. Нікотин, смоли знижують проникність клітинних мембран, ускладнюючи проникнення інсуліну. У рази збільшується ризик серцево-судинних хвороб. Підвищується ймовірність інсульту. Погіршується кровообіг у нижніх кінцівках, що може призвести до їхньої ампутації. Від куріння слід повністю відмовитись.
Як прискорити загоєння ран при цукровому діабеті?
Порушення обмінних процесів, структури судин призводить до підвищеної травматизації шкіри. Дрібна подряпина може довго не гоїтися, гноїтися, перетворитися на виразкове ураження. Запобігти ускладненням дозволить антисептична обробка. Якщо з'явилися гнійні утворення, використовуйте антибіотичну мазь для придушення інфекції.
Часта проблема діабетиків – синдром діабетичної стопи. Супроводжується утворенням виразок, гнійних ран, некротичними змінами тканин. Для ран з рясним ексудатом – використовують пов'язки з альгінатом кальцію. Сухі рани зі струпом – під пов'язку із гідрогелем. Плівкові пов'язки hydrofilm – ефективні на стадії епітелізації.
Чим небезпечні операції при цукровому діабеті?
Ризики хірургічних операцій – погане загоєння ран, висока ймовірність розвитку запалення. Заборонені при алкоголізмі, тяжких ураженнях печінки, нирок, серця, легень. При цьому ризики ускладнень захворювання значно переважають над небезпекою оперативного втручання.