Як підібрати протизаплідні пігулки? Плюси та мінуси оральних контрацептивів

Оновлено:
07.06.2023
Перевірено
Як підібрати протизаплідні пігулки? Плюси та мінуси оральних контрацептивів березень 2023

Як випливає з назви цієї групи препаратів – протизаплідні – основною метою їх застосування є запобігання настанню вагітності. Даний спосіб запобігання відрізняється високою ефективністю і при точному дотриманні інструкції дає практично 100% результат. Які особливості такої контрацепції? Чи всім підходять протизаплідні пігулки?

Що таке і як працюють протизаплідні таблетки?

Пероральні засоби контрацепції є гормономісткими таблетками, прийом яких виконується за вказаною на упаковці схемою. Активні компоненти препаратів – це синтетичні гормони, що імітують природні гестаген та естроген. Вступаючи в організм жінки у певні дні циклу та у певній кількості, синтетичні аналоги:

 • пригнічують овуляцію (блокують вихід яйцеклітини);
 • підвищують щільність цервікального слизу, що суттєво ускладнює проникнення сперматозоїдів;
 • впливають на товщину та структуру ендометрію – навіть якщо запліднення таки відбулося, яйцеклітина не зможе прикріпитися до стінки матки;
 • знижують перистальтику маткових труб.

Перш ніж купити оральний контрацептив, необхідно розуміти, як вибрати протизаплідні таблетки? Оскільки йдеться про гормональний препарат, добір засобу необхідної дії варто довірити лікарю.

Сучасний ринок пропонує два види ліків:

 1. Комбіновані засоби (КЗК) – працюють комплексно, використовують не лише для досягнення контрацептивного ефекту, а й лікувального ефекту (за потреби корекції гормональних порушень).
 2. Монокомпонентні ліки (міні-пили) – впливають на якість слизу шийки, витончують ендометрій. На овуляцію не впливають. Цей варіант є єдино прийнятним (серед пероральних засобів) для жінок у період лактації, а також за наявності протипоказань до прийому КОК.

Як приймати протизаплідні – особливості прийому та рекомендації

Як пити протизаплідні таблетки залежить від конкретного препарату. Схема прийому залежить від кількості таблеток в упаковці. Їх може бути 21 чи 28 штук. Стрілки на блістері підкажуть, в якій послідовності пити таблетки. Даний момент особливо важливий, коли йдеться про двофазні та трифазні ліки – дозування естрогену та прогестину змінюється залежно від фази циклу.

Прийом 28 пігулок відбувається без перерви – із закінченням поточної упаковки необхідно перейти до наступної. Кількість таблеток із гормонами залежить від типу препарату. Їх може бути від 21 до 26 штук. Інші таблетки мають ефект плацебо. У разі прийому ліків, розрахованих на 21 день, в упаковці присутні лише гормональні протизаплідні таблетки. Після закінчення упаковки слід витримати 7 днів перерви та перейти до наступної пачки. Головний недолік такого методу – необхідність контролю тижневої перерви.

Наступний важливий момент, що впливає на ефективність контрацептивів, – це необхідність щоденного прийому ліків, причому в один і той же час. Допустимий інтервал без зниження ефективності засобу запобігання становить 12 годин. Якщо відбулася перепустка прийому, схема прийому зміниться. Як – описано в інструкції до конкретних ліків.

Побічні ефекти оральних контрацептивів

Незважаючи на зручність користування та величезну ефективність, оральні контрацептиви можуть призвести до негативних наслідків. Можлива шкода протизаплідних таблеток:

 • Нудота. Може супроводжувати перший тиждень терапії. Для її зменшення рекомендується пити ліки увечері.
 • Зниження статевого потягу, дратівливість, підвищення ваги можуть спостерігатися при прийомі препаратів на основі гестагену.
 • Хвороба молочних залоз.
 • Головний біль.
 • Коричневі виділення при прийомі протизаплідних таблеток – одна з найбільш хвилюючих проблем. У перші місяці можливі періодичні міжменструальні кровотечі, пов'язані з перебудовою гормонального фону. Обов'язково повідомте про це лікаря. Якщо ситуація повторюватиметься, рекомендується змінити препарат.

Плюси та мінуси протизаплідних таблеток

Переваги оральних контрацептивів:

 1. Запобігання вагітності.
 2. Лікування ендометріозу, кіст яєчників.
 3. Нормалізація менструального циклу, обсягу крововтрати.
 4. Терапія безплідності – багато жінок зазначають, що завагітніти вдалося саме на відміні препарату.
 5. Допомагають упоратися з проблемами нестатевої сфери (себорея, вугрова хвороба, підвищена жирність шкіри), спричиненими гормональними порушеннями.
 6. Зниження ризику позаматкової вагітності. Ця властивість відзначена при прийомі КОК. Терапія міні-пили такого ефекту не має.
 7. Зниження ризику запальних захворювань органів репродуктивної системи (матки, придатків), патологій молочних залоз.

Недоліки протизаплідних пігулок:

 1. Необхідність приймати щодня суворо в один час. Сувора дисципліна не всім до вподоби. Пропуск може стати причиною вагітності.
 2. Таблетки не можуть захистити від інфекцій та ЗПСШ.
 3. Ліки не сумісні з низкою препаратів, які можуть нейтралізувати їхню дію.
 4. Ліки не можна приймати при підвищеній згортання крові, варикозному розширенні вен (ризик тромбозу), тромбофлебіті, цукровому діабеті, гіпертонії.

Підбираємо кращі протизаплідні таблетки

Серед ефективних засобів оральної контрацепції варто відзначити такі лікарські засоби:

Назва

Країна-виробник

Особливості

Яріна Плюс

Німеччина

КОК на основі етинілестрадіолу, дроспіренону та левомефолату кальцію. 21 гормональна пігулка та 7 шт. тільки з фолієвою кислотою.

Джаз

Німеччина

КОК на основі етинілестрадіолу та дроспіренону. 24 гормональні таблетки та 4 плацебо.

Клайра

Німеччина

КОК на основі діеногесту та екстрадіолу валеріату. В упаковці 28 таблеток, із них плацебо 2 шт.

Новінет

Угорщина

КОК на основі дезогестрелу та етинілестрадіолу. Приймати з початку циклу. 21 гормономістка таблетка. Після закінчення упаковки перерва 7 днів.

Дезіретт

Франція

Діюча речовина – дезогестрел. 28 таблеток пити з першого дня циклу. Безперервно переходити на наступну упаковку.

Логест

Франція

КОК на основі етинілестрадіолу та гестогену. В упаковці 21 пігулка. Потрібна 7-денна перерва.

Бєлара

Угорщина

КОК на основі хлормадинону ацетату та етинілестрадіолу. 21 таблетки у блістері. Після закінчення упаковки перерва 7 днів.

Відповіді на часті питання

Через скільки діють протизаплідні таблетки?

Дія протизаплідних таблеток починається у різний час залежно від багатьох факторів. Якщо початок прийому препарату збігся з початком циклу, від інших засобів запобігання можна відмовитись уже через день. В іншому випадку слід використовувати додаткові запобіжні заходи ще протягом тижня.

Як бути, якщо немає місячних при прийомі протизаплідних таблеток?

За відсутності кровотечі відміни (а саме вона має місце при прийомі контрацептивів), необхідно виключити вагітність – зробити тест та аналіз крові на визначення рівня ХГЛ. Якщо результат негативний – продовжувати прийом таблеток згідно зі схемою. Такий збій можливий в перший місяць після початку прийому ліків. Якщо ситуація повториться і вдруге – необхідно звернутися до гінеколога.

Які протизаплідні таблетки краще?

Однозначної відповіді на це питання немає, оскільки вибір протизаплідних таблеток залежить від різних факторів. Важливо враховувати вік, наявність супутніх захворювань, особливості здоров'я, а також фактори, такі як годування груддю, необхідність контрацепції, або потрібна багатофункціональна терапія. Зверніться до лікаря, або гінеколога для отримання індивідуальних рекомендацій та підбору препарату, який підходить саме вам.

 • Мікродозовані засоби – за рахунок мінімальної концентрації гормонів підходять дівчатам віком до 25 років (Логест, Джаз, Клайра).
 • Низкодозовані ліки – підходять для віку 25-35 років. Зміст гормонів дещо вищий (Ярина Плюс, Жанін, Белара).
 • Високодозовані контрацептиви – рекомендовані для лікувальних цілей у разі порушення гормонального фону (Діане-35, Ригевідон).

Скільки років поспіль можна приймати протизаплідні таблетки?

Оральні контрацептиви містять низькі концентрації гормонів. За відсутності протипоказань їх прийом може тривати скільки завгодно, тобто тривалий час. Ці препарати не впливають на фертильні можливості жінки. Відновлення репродуктивної функції відбувається протягом кількох місяців після припинення прийому препарату.

Як правильно кинути пити протизаплідні таблетки?

Якщо переривання прийому протизаплідних таблеток не пов'язане з медичними показаннями, рекомендується допити почату упаковку до кінця (до закінчення циклу). Додаткові дії не потрібні.

Що станеться, якщо кинути пити протизаплідні таблетки в середині циклу?

Припинення прийому протизаплідних таблеток у середині циклу, хоч і можливо, але небажане. Різке припинення може спричинити появу шкірних висипань, болів у животі та зсув менструального циклу.

Альтернативні методи контрацепції

Висока надійність та комфорт під час статевої близькості – основні переваги оральних контрацептивів Альтернативними варіантами запобігання є:

 1. Гормональний пластир. Тривалість дії – 7 днів, після чого його необхідно замінити на новий. Даний варіант не підходить для тих, хто палить, а також має артеріальну гіпертензію.
 2. ВМС. Внутрішньоматкові спіралі можуть бути гормональними та негормональними. Контрацептив імплантується у порожнину матки.
 3. Презервативи – ефективний метод бар'єрної контрацепції Продається без рецепта. Перевагою є захист не тільки від вагітності, а й від ЗПСШ. Виходячи із суб'єктивних відчуттів, даний варіант підходить не всім.
 4. Вагінальні креми та супозиторії. Вводяться у піхву безпосередньо перед статевим актом.

Важливий момент – протизаплідні таблетки без рецепта не відпускаються.

08004 08004