Як і чим лікувати герпес на губі

Оновлено:
07.06.2023
Перевірено
Як і чим лікувати герпес на губі травень 2023

Серед восьми типів герпетичної інфекції найпоширенішими є прості форми. Це 1 та 2 тип. Герпес на губі з'являється при зараженні вірусом 1 типу. Масовість ураження даним типом інфекції особливо помітна в період холодів, коли на тлі зниження імунітету нерідко можна зустріти людей з так званою "застудою" на губах або губною лихоманкою.

Що таке герпес?

Герпес на губах – це найпростіший 1 тип. Згідно з даними статистики, вірусна інфекція цього типу присутня у 90% населення земної кулі. У цьому характерна клінічна картина виникає в усіх. Маючи сильний імунітет, людина може багато років навіть не підозрювати, що є носієм вірусу.

Отже, герпес – це інфекційне захворювання вірусної природи, що вражає поверхню шкіри та слизових. Локалізація проявів залежить від типу вірусу. Може вражати як верхню, і нижню губу. Незважаючи на масовість інфікування, вірус герпесу у крові виявляється лише у п'ятої частини людей. Саме у них відзначається рецидивна форма – періодичні загострення із яскравими клінічними симптомами.

Найчастіше захворювання вражає губи, прилеглу поверхню шкіри. Може зміщуватися ближче до ротової порожнини, переходячи на внутрішню частину поверхні губи. У поодиноких випадках інфекція поширюється на ясна. При первинному інфікуванні можливе широке ураження шкіри, яке захоплює носогубний трикутник і навіть носові ходи. Така картина характерна для розвитку інфекції у дитячому віці.

Причини герпесу на губах і фактори, що провокують

Причина герпесу на губах – інфікування вірусом. Провокуючим появою орального герпесу фактором є зниження загального імунітету. До цього може призвести:

 1. Перенесена бактеріальна інфекція. Курс протимікробної терапії завжди робить організм незахищеним навіть перед "звичайними" вірусами ГРЗ.
 2. Простудні захворювання.
 3. Хронічні захворювання, які знижують імунний захист.
 4. Переохолодження – одноразове або систематичне перебування на холоді, вітрі. Серед провокуючих герпес на губах причин ця є найпоширенішою.
 5. Незбалансоване харчування, яке призводить до нестачі вітамінів.
 6. Зловживання алкоголем.
 7. Жорсткі дієти.
 8. Травми (опіки, переломи, гематоми).
 9. Сильна інтоксикація організму.
 10. Стресс.
 11. Хронічна втома.
 12. Пригнічений стан, тривожність, депресивні розлади.

Як бачимо, викликати герпес на губі причини можуть бути різні. Але методика лікування буде однаковою - усунення вірусів на ділянці їх скупчення.

Симптоми герпесу на губах

Рецидиви пов'язані з вірусним навантаженням в організмі. Ознаки захворювання не виникають усі та одномоментно. У міру реплікації патогену інтенсивність дискомфорту зростатиме. Стадії герпесу на губах:

 • 1 етап – зараження, продромальна стадія. Цей період супроводжується легким свербінням на губі. Можлива присутність почуття печіння. Поверхня рота виглядає здоровою.
 • 2 етап – реплікація патогенів; період еритемії. Місце інфікування стає відчутним. Це ділянка гіперемованої слизової та прилеглої ділянки шкіри.
 • 3 етап – активна фаза. Область ураження збільшується у розмірах.
 • 4 етап – пік. При досягненні пікових величин на губі з'являється пухир, заповнений серозним вмістом. Виразка, що утворилася, викликає біль, приносить естетичний дискомфорт.

При герпесі на губі симптоми, повнота та частота проявів залежать від особливостей імунітету людини.

Чим лікувати герпес на губі – найкращі засоби

Герпетична інфекція відноситься до категорії хронічних. Цілком очистити організм від присутності патогену неможливо. Завдання людини:

 1. Зміцнювати імунітет, щоб не дозволяти вірусу активуватися.
 2. Якщо рецидив відбувся, провести комплексну противірусну терапію. Лікування герпесу на губах прискорить процес загоєння пухиря, значно знизить вірусне навантаження в організмі. Що, знов-таки, зменшить кількість рецидивів.

У терапії використовують препарати місцевої та системної дії. У групі противірусних засобів є окрема підкатегорія – протигерпетичні препарати. Місцеві засоби (крема, мазі) точково наносять на пошкоджену ділянку, наприклад, поверхню губ.

Назва препарату

Опис

Особливості застосування

Ліпстер

Крем

Активний компонент: ацикловір (5%). Дозволено до застосування з 12 років. Вагітним та жінкам у період лактації не дозволено.

Зовіракс

Крем

Основа: ацикловір (5%). Лікувальний курс – мазати засобом щонайменше 4 днів. Заборонено застосування до 12 років. Вагітним та годуючим – не дозволено. Не використовувати на слизових.

Ацик

Крем

Діюча речовина: ацикловір (5%). Протипоказаний при гіперчутливості до ацикловіру та валацикловіру, раніше 12 років, вагітним та годуючим.

Ацик

Таблетки

Активний компонент: ацикловір (200 мг). Застосовують у педіатрії з 2 років. При вагітності та годуванні можливе використання після оцінки співвідношення користь/можлива шкода. Терапевтичний курс – 5 днів.

Герпевір

Крем

Основа: ацикловір (2,5%). Обмеження – діти віком до 12 років, вагітні, жінки в період лактації. Обробляти лише шкіру, не наносити на слизові.

Герпевір

Таблетки

Діюча речовина: ацикловір (дозування 200 та 400 мг). Дозволено для лікування вірусу у дітей віком від 2 років. При вагітності рішення про застосування препарату приймається разом із лікарем.

Гропівірін

Таблетки

Активний компонент: інозину пранобекс. Дозволено до застосування у педіатричній практиці (з 1 року). Досліджень про вплив на вагітність та розвиток дитини не проводились. Застосовувати не рекомендовано.

Валцик

Таблетки

Основа: валацикловір (500 мг). Терапія може проводитися дітям віком від 12 років. Вагітним – за призначенням лікаря. Годуючим – заборонено.

У разі частих рецидивів або при обширному герпесі на губі лікування може включати місцеві препарати та ліки системної дії.

Заходи профілактики

Ефективніше будь-якого лікування є профілактика захворювання. Запобігти інфікуванню допоможуть:

 1. Дотримання правил гігієни, особливо в місцях загального користування – басейн, сауна.
 2. Виключення контактів з людьми, які мають клінічні прояви інфекції. Слово «контакт» має на увазі поцілунки, користування спільним посудом, столовими приладами, рушником, постільною білизною.

Якщо зараження відбулося, зробити так, щоб герпес на обличчі з'являвся якомога рідше, а саме – зміцнювати імунітет. У цьому допоможе:

 1. Збалансоване та здорове харчування. У раціоні має бути достатньо овочів і фруктів, білків і кисломолочних продуктів, риби. Коригуйте раціон з урахуванням пори року, тому що потреби організму не залежать від місяця на календарі.
 2. Прийом вітамінних комплексів, мінеральних добавок. При убогому або одноманітному раціоні заповнити нестачу важливих елементів допоможуть комплексні аптечні вітамінні препарати. Також за рекомендацією лікаря в період очікуваних рецидивів можливе застосування імуномодулюючих ліків.
 3. Достатня фізична активність. Рівень навантаження визначають особливості здоров'я, вік. Заняття спортом не тільки підтримують м'язи та тіло в тонусі, а й покращують кровообіг. Повноцінне постачання органів кров'ю дає їм необхідне харчування та кисень, зміцнює загальний імунітет.
 4. Прогулянки на відкритому повітрі. Пасивна фізкультура, насичення клітин киснем, також дає заряд бадьорості та сил, зміцнює імунну систему.
 5. Уміння розслаблятися та абстрагуватися. Уникнути стресів у сучасному житті складно. Важливо вміти знімати напругу, перемикати увагу. Підвищена тривожність та постійне проживання проблем шкодять здоров'ю більше, ніж багато інфекцій.
 6. Повноцінний відпочинок та сон не менше 8 годин. Відновлення сил та працездатності організму максимально відбувається уві сні. У цей час активно працює і імунна система. Недостатній відпочинок знижує захисні можливості організму. Йому важче контролювати вірус, який є у крові.

Відповіді на часті запитання:

Питань щодо герпетичної інфекції, способів її поширення, лікування чимало. Відповімо на найчастіші з них.

Як передається герпес?

На питання, як можна заразитися вірусом, немає однозначної відповіді. Спосіб передачі залежить від виду герпесу. Але у всіх випадках зараження походить від людини до людини. Основні шляхи поширення інфекції:

 • Контактний. Найчастіший спосіб передачі вірусу першого (орального) типу. Використання загальних засобів гігієни (зубних щіток, рушників), посуду та столових приладів, пляшок з водою, поцілунки.
 • Повітряно-краплинний. Поширення інфекції відбувається, як і за будь-якого респіраторного захворювання. Передаватися інфекція може з частинками слини, які містять вірус. При кашлі, чханні вони потрапляють у повітря, потім  в організм іншої людини. Імовірність зараження є, але нижчою, ніж при контактно-побутовій передачі.
 • Статевий. Це основний тип передачі інфекції другого типу, коли він уражає геніталії. Зараження відбувається під час незахищеного статевого акту.
 • Від матері до дитини. За відсутності клінічних проявів при вагітності через плаценту зараження не відбувається. Виняток можливий, якщо в цей час відбулося первинне інфікування. У дитини з'являється вірус, якщо є уражені геніталій жінки. Якщо терапія не була проведена, або виявилася не ефективною на момент пологів, проводиться кесарів розтин.

Що не можна робити при герпесі?

Правильна поведінка в ході лікування дозволить уникнути ускладнень та поширення інфекції. Під час лікування не можна:

 1. Рухати водянку, або скоринку руками. Виняток – періоди обробки ліками.
 2. Мазь слід наносити лопатковою, або ватною паличкою. Не пальцем! З руками можна занести бактеріальну інфекцію в ранку, а вірус герпесу рознести по слизових (наприклад, в очі) або іншій людині.
 3. Втирання компоненти ліків не можна. Наносьте склад легкими рухами.
 4. Не використовуйте спирт, йод, зеленку. На вірус ці сполуки не діють, а наслідком стане хімічний опік шкіри.
 5. Механічно видаляти скоринку, намагатися проколоти пухир. Підвищується ризик вторинного інфікування. Ранка гоїться довше. Можливе рубцювання тканин.
 6. Використовувати помаду. Косметика буде інфікована.
 7. Спровокувати рецидив можуть солоні та кислі продукти. Від їх вживання краще відмовитись.

Скільки днів герпес є заразний на губі?

Найбільший ризик передачі інфекції - у період формування виразки. Саме тоді концентрація вірусних частинок найбільша. Клінічні прояви активної форми – пухирі з рідиною, виразки, скоринки. Зараження можливе й у «сірий» період, коли вірусна активність уже зросла, але видимих ​​проявів ще немає.

Через скільки проходить герпес?

Тривалість лікування залежить від своєчасного та правильного лікування. Якщо почати наносити мазі на етапі сверблячки, переходу в стадію пухиря можна уникнути. Тривалість обробки зазвичай не перевищує 5 днів. Якщо з'явилася виразка, для її загоєння знадобиться 7-10 днів. Залишковий почервоніння може зберігатися ще 5 днів. Повне загоєння та відновлення шкіри відбувається через 2-2,5 тижні.

Чи можна позбутися герпесу за 1 день?

Як би не хотілося видалити на губі герпес за 1 день, зробити це фактично неможливо. Якщо водянка вже з'явилася, вона пройде усі стадії життя та поступового відмирання. Єдиний вплив, який можна зробити – це прискорити цей процес. Для цього використовують противірусні препарати герпетичної групи. Ефективність мазей та кремів буде вищою, якщо почати їх застосування до появи виразки – у продромальному періоді, або на стадії еритемії. Якщо із захворюванням зіткнулися вперше, не займайтеся самолікуванням. Зверніться до фахівця для вибору адекватної терапії.

Як би не хотілося видалити на губі герпес за 1 день, зробити це фактично неможливо. Якщо водянка вже з'явилася, вона пройде усі стадії життя та поступового відмирання. Єдиний вплив, який можна зробити – це прискорити цей процес. Для цього використовують противірусні препарати герпетичної групи. Ефективність мазей та кремів буде вищою, якщо почати їх застосування до появи виразки – у продромальному періоді, або на стадії еритемії. Якщо із захворюванням зіткнулися вперше, не займайтеся самолікуванням. Зверніться до фахівця для вибору адекватної терапії.

08004 08004