Увага, поліноз! Що потрібно знати про сезонну алергію і як підібрати антигістамінні

Оновлено:
20.03.2023
Перевірено
Увага, поліноз! Що потрібно знати про сезонну алергію і як підібрати антигістамінні березень 2023

Алергія – це нетипова реакція імунної системи на певний подразник із зовнішнього середовища. Багато людей не мають неприємних відчуттів при контакті з квітучими рослинами. Алергік може випробувати всю гаму відчуттів, починаючи від чхання і сльозотечі, і до найсильнішого кон'юнктивіту і неможливості дихати. Як виникає поліноз? Які методи боротьби з недугою?

Що таке поліноз і які причини сезонної алергії?

Алергічна реакція на пилок – поліноз – це хронічне захворювання із сезонними піками активності. Ця недуга також носить назви весняний катар, сінна лихоманка. За відсутності подразника алергії немає. Зонами ураження стають ротова порожнина, горло, слизові носа та очей. Це «ворота», через які пилок квітучих рослин проникає в організм людини. Результатом потрапляння алергену стають алергічні:

 • риніт, назофарингіт, синусит;
 • ларингіт;
 • кон'юнктивіт.

У природі існує безліч видів рослин (квітів, дерев, чагарників), пилок яких здатний спровокувати поліноз. Одноразовий контакт з рослинами з високою алергічною активністю здебільшого не призведе до розвитку нетипової реакції. Однак, така зустріч на тлі зниженого імунітету, а також у разі систематичного потрапляння пилку в організм може сформувати стійку відповідь. Так виникає сезонна алергія.

Оскільки в основі недуги лежить реакція на пилок квітучих рослин, що розноситься вітром, періоди загострення захворювання тісно пов'язані з періодами цвітіння. Можна виділити три періоди – алергія навесні, влітку та восени:

 1. Весняний період охоплює часовий інтервал з березня-квітня до травня. На що може бути алергія навесні? Це час цвітіння багатьох фруктових дерев та чагарників, а також таких рослин як береза, горіх, ясен, клен, в'яз. Представники сімейства соснових (ялина, сосна, модрина) можуть також стати причиною сезонного нездужання.
 2. Сезонна алергія навесні плавно переходить у літній період – з другої половини травня та до серпня. У цей час цвітуть лугові рослини та злаки. Неприємну симптоматику можуть викликати мятлик, кукурудза, жито, пирій, тимофіївка, костриця, гречка, кульбаба. Серед дерев до можливих алергенів відносять тополю та липу.
 3. Осінній період алергічних реакцій починається з кінця серпня і триває до холодів – другої половини жовтня. Це період активного росту та цвітіння бур'янів (амброзія, полин, лобода, календула).

Якими симптомами проявляється алергія навесні?

Весна (березень, квітень) – період активного пробудження та цвітіння. Підхоплювані вітром дрібні частки пилку розносяться потоками повітря на великі відстані. Крихітні подразники проникають у житлові будинки, осідають на одязі та шкірі. У разі прямого контакту у людини, яка страждає на сезонну алергію, симптоми не змусять себе довго чекати. Алергічна поразка приносить суттєвий дискомфорт, порушує звичний спосіб життя.

Найбільш характерні прояви недуги:

 1. Поразка слизової оболонки алергічного генезу – кон'юнктивіт (запалення слизової), блефарит (ураження краю повіка), кератит (запалення рогівки).
 2. З менш серйозних офтальмологічних проблем можна відзначити почервоніння слизової оболонки, сльозотечу, сильний свербіж, світлобоязнь, відчуття стороннього тіла (піску) в очах.
 3. Перелік респіраторних симптомів включає: часте та тривале чхання, риніт з рясним відділенням слизу або без такого, закладеність носа, риносинусит, постназальний затік (опускання слизу по задній стінці носоглотки).
 4. Першення в горлі, ларингіт, отит, аденоїдит алергічної природи. У цьому випадку ефективні спрей від сезонної алергії, а також сиропи та пігулки для перорального прийому.
 5. Дерматологічні прояви: кропив'янка (шкірні висипання, що супроводжуються свербінням), атопічний дерматит. У цьому випадку варто підібрати місцевий засіб від сезонної алергії у вигляді крему чи мазі.

Найчастіше клінічна картина недуги включає симптоми, що охоплюють кілька категорій. У разі розвитку внаслідок полінозу бронхіальної астми перелік скарг пацієнта включає:

 • сухий кашель;
 • проблеми з диханням;
 • задуха;
 • хрипи в області грудної клітки.

Як лікувати поліноз – препарати від сезонної алергії

Лікування сезонної алергії включає прийом препаратів наступних груп:

 • Антигістамінні засоби. Механізм роботи ліків даної категорії полягає в блокуванні вироблення гістаміну – медіатор запалення. Підвищення його концентрації у крові є основною причиною появи симптомів полінозу. Сиропи та таблетки від сезонної алергії розрізняють за поколіннями випуску – першого, другого та третього. Кожне наступне покоління має менше побічних ефектів, відрізняється більш тривалим періодом дії. Сьогодні найбільш ефективними вважаються антигістамінні засоби 3 покоління на основі дезлоратадину, цетиризину, фексофенадину. Також можна вибрати таблетки від полінозу або сироп на основі лоратадину, ебастину, терфенадину, азеластину. Це ліки 2 покоління.
 • Гормональні препарати. Це спреї, краплі, креми та мазі на основі кортикостероїдів. Створені на основі синтетичних гормонів, ліки ефективно усувають дерматологічні симптоми полінозу. Серед недоліків: обмеження віком, широкий перелік протипоказань, можуть викликати звикання, не можна застосовувати тривало. Популярні місцеві та інтраназальні препарати від сезонної алергії – ліки на основі беклометазону, дексаметазону, мометазону, флутиказону. Їхнє основне завдання – боротьба із запаленням, викликаним алергічною реакцією.
 • Комплексні склади. Ефективно з респіраторними ознаками сезонного полінозу справляються комбіновані назальні препарати, до складу яких входить антигістамінний та гормональний компоненти.
 • Зволожуючі засоби для носа та очей. Заходи із застосуванням цих ліків спрямовані на механічне видалення осілих на поверхні слизової оболонки алергенів. Це сольові розчини для носу (Но-Сіль, Акварінол, Аква Маріс), «штучна сльоза». Внаслідок чого при полінозі симптоми у вигляді чхання, закладеності носа, почервоніння очей, сльозотечі стають менш вираженими.

При закладеності носа допускається застосування судинозвужувальних ліків (Отривін, Нокспрей, Тізін). Важливо пам'ятати, що тривалість терапії має перевищувати тиждень. Після цього слід зробити перерву.

За формою випуску протиалергічні засоби виробляють у вигляді:

 • таблеток та капсул для перорального прийому;
 • сиропів;
 • назальних крапель та спреїв;
 • крапель для очей.;
 • очних мазей;
 • кремів, мазей та гелів для зовнішньої обробки уражених ділянок шкіри;
 • розчинів для інгаляцій (кортикостероїди).

У важких ситуаціях, коли є загроза життю, виконують уколи від сезонної алергії з дексаметазоном, бетаметазоном, преднізолоном. Це засоби екстреної допомоги, тому стандартний курс лікування не включає використання уколів.

Після усунення гострого періоду сезонної алергії, препарати можна доповнити імунотерапією. Вибір методики визначає лікар. Це може бути:

 • лазерна терапія;
 • електрофорез;
 • аутогемотерапія;
 • акупунктура.

Чим лікувати сезонну алергію – найкращі антигістамінні

Підбір медикаментів для лікування полінозу проводить лікар-алерголог або імунолог, виходячи з віку пацієнта, тяжкості клінічних проявів недуги, наявності супутніх захворювань. Це може бути:

Назва препарату

Лікарська форма

Особливості

Аллервег

спрей для обробки поверхонь

склад на основі бензилбензоату для нейтралізації та зв'язування алергенів у повітрі та на поверхнях

Аваміс

назальний спрей

дозована суспензія на основі флютиказону фуроату, дозволений з 6 років, має виражену протиалергічну дію

Лоратадін

таблетки

антигістамінний препарат, що містить активний компонент – лоратадин (2 покоління антигістамінних засобів), дозволений з 12 років

Цетиризин

таблетки

антигістамінний засіб на основі цетиризину підходить з 6 років

Білодерм

крем

протиалергічний препарат містить бетаметазон - синтетичний гормон глюкокортикоїд

Но-Соль

краплі назальні

зволожуючий склад на основі хлориду натрію для промивання носових ходів та механічного видалення алергенів зі слизовою оболонкою

Тізін

краплі назальні

діючий компонент – ксилометазолін, що підходить для дітей з 2-х років, є допоміжним засобом, не має антигістамінного ефекту, але зменшує симптоми алергічного риніту

Едем

сироп

активна речовина – дезлоратадин (3 покоління антигістамінних препаратів), дозволений з 6 місяців

Якщо є поліноз, таблетки є найчастішим вибором. Це зручна форма з пролонгованою дією.

Чим небезпечний поліноз, якщо не лікувати? Можливі ускладнення

Якщо ігнорувати захворювання та пустити ситуацію на самоплив, можливий розвиток серйозних ускладнень. Особливо небезпечна сезонна алергія у дітей. Відсутність коригувальної та симптоматичної терапії може призвести до:

 • стенозуючого ларинготрахеїту;
 • бронхіальної астми;
 • рецидивної кропив'янки;
 • алергічного бронхіту;
 • розвитку набряку Квінке.

Заходи профілактики

Зменшити ознаки сезонної алергії допоможуть профілактичні заходи:

 • регулярне вологе прибирання приміщень;
 • у період цвітіння, а особливо у вітряну погоду, не виходьте по можливості на вулицю;
 • використовуйте домашні зволожувачі повітря;
 • використовуйте сольові спреї для зволоження та промивання слизової носа;
 • після повернення з вулиці приймайте душ;
 • відмовтеся від фітопрепаратів.

Також важливо дотримуватися правил дієти. Необхідно виключити харчові злаки (зокрема й у хлібі, кашах). Додайте до раціону нежирні сорти м'яса (кролик, телятина) та сиру, свіжі овочі, молочні та кисломолочні продукти, узвар.

Ефективним методом профілактики, що дозволяє забути, що таке поліноз, на 10 і більше років, є імунотерапія. АСИТ технологія має на увазі дозоване введення в організм алергену, починаючи від мінімальних і закінчуючи максимальними дозами. За час лікування в імунній системі відбуваються зміни, внаслідок яких вона перестає розпізнавати алерген як подразник. Терапію слід розпочинати у період ремісії – наприкінці осені.

08004 08004