Що робити при опіках: перша допомога та лікування в домашніх умовах

Оновлено:
14.06.2023
Перевірено
Що робити при опіках: перша допомога та лікування в домашніх умовах квітень 2023

Протягом життя кожна людина хоч раз стикається з різними видами опіків. Щоб уникнути ускладнень, важливо правильно лікувати пошкодження шкірного покриву. Вибір засобів та методів терапії залежить від ступеня опіку, площі ушкодження шкірного покриву, індивідуальних особливостей пацієнта.

Види та ступені опіку

За джерелом ураження шкірного покриву виділяють термічний опік, хімічний (кислотами та лугами), електричний, сонячний.

За ступенем пошкодження тканин та клінічними проявами класифікація опіків включає 4 ступеня тяжкості:

 1. Для першого ступеня характерне слабке пошкодження верхнього шару шкіри.
 2. При другому ступені в патологічний процес залучені епідерміс та верхні шари дерми.
 3. Третій ступінь характеризується пошкодженням усіх шарів шкіри.
 4. При четвертому ступені пошкодження поширюється не тільки на шкіру, а й на кістки, суглоби, внутрішні органи.

Різні типи опіків характеризуються певними симптомами, якими їх можна розрізняти. При 1 ступені проявляється легкий больовий синдром, почервоніння, іноді може відшаровуватись епідерміс. При 2 з'являються бульбашки від опіків, шкірний покрив червоніє, починає сильно хворіти. Для 3 та 4 характерна поява кров'яних бульбашок, шкірні покриви починають обвугливатись. Допомога при опіках такого типу має бути невідкладною.

Лікування опіків має відбуватися з урахуванням ступеня поразки. Народний засіб від опіків можна використовувати при легкому першому ступені, тоді як при глибокому ураженні варто звертатися за кваліфікованою медичною допомогою, щоб не допустити ускладнень. Лікар призначить як зовнішні гелі, і препарати, які знімуть біль.

Захворювання першої та другої стадії вважається легким. Гоїться рана тиждень, максимум 14 днів. Відновлення 3-4 ступеня проходить тривалий час, а загоєння може супроводжуватися ускладненнями. Лікування 3-4 ступеня опіку проводиться у стаціонарі.

Надання допомоги при опіках

Перша допомога при опіках окропом або інших термічних впливах полягає у видаленні одягу (при необхідності), промиванні ранової поверхні під прохолодною (але не крижаною) водою. Надання допомоги завершується накладенням пов'язки. Своєчасно надана перша допомога при опіках окропом допоможе усунути біль і почервоніння, уникнути появи важких наслідків, насамперед шрамів.

Не рекомендується мастити пошкоджені ділянки оліями, молочними продуктами, антисептиками.

Лікування опіків 2 ступеня та більш складних рівнів має відбуватися в медичному закладі. Після детального огляду лікар підкаже, що робити при опіку для якнайшвидшого загоєння – які використовувати препарати.

При опіку 3 ступеня, появі пухирів від опіків, фахівець призначить не лише гель, крем, а й антибіотик при опіках. Застосування внутрішніх та зовнішніх засобів сприяють прискоренню одужання.

Якщо захворювання виникає через тривале перебування на сонці, тоді варто розділити 2 ступені поразки. При першій ви відчуєте легкий біль та почервоніння, підвищену температуру тіла. Ці симптоми можна прибрати за допомогою аптечних засобів від сонячних опіків.

Друга досить болісна, оскільки з'являються пухирі, епідерміс може почати відшаровуватися, що робить шкірні покриви дуже чутливими. У таких ситуаціях слід звертатися до медичних закладів, щоб лікар призначив мазь від опіків з антибіотиком. Засіб допоможе прибрати больовий синдром і запобігає розвитку ускладнень. Від сонячних опіків у домашніх умовах, якщо вони супроводжуються сильним болем, варто також приймати знеболювальні.

Що допомагає від опіків - найкращі аптечні засоби

В асортименті аптеки можна підібрати антисептичну, знеболювальну та загоювальну мазь від опіків. У таблиці - список засобів, що часто призначаються:

Назва

Призначення

Спосіб застосування

Особливості

Лівомеколь

Використовують зовнішньо для лікування гнійних ран як для дорослих, так і для дітей

Ліки необхідно нанести на ватяний диск, або стерильну марлеву серветку. Далі прикласти до рани. Використовувати засіб потрібно 3-4 дні з моменту отримання пошкодження

До основних протипоказань відносять алергічні реакції на компоненти, що входять до складу. Також не рекомендується використовувати мазь для дітей віком до 3-х років

Бепантен

Прискорює загоєння ран, пошкодження шкірних покривів

Залежно від ступеня тяжкості рани, мазь наносять від 1 до 2 разів на день. Можна застосовувати для маленьких дітей та немовлят

Не можна використовувати, коли є алергія на декспантенол

Пантенол

Використовується при пошкодженнях шкіри різної складності

Препарат необхідно рівномірно розподілити по рані

Використовувати мазь варто за інструкцією. Заборонено наносити на мокрі рани

Бетадин

Показаний при не дуже великих ранах

Наносити гель необхідно від 1 до 2-х разів на добу. Курс лікування становить 7-14 днів.

Заборонено використовувати пацієнтам, які мають підвищену чутливість до йоду

Судокрем

Прискорює загоєння, сприяє швидкій регенерації епідермісу

Наносити засіб тонким шаром не частіше 6 разів на добу. Ліки використовують у педіатричній практиці

Протипоказаний при гострому гнійному запаленні шкіри

Банеоцин

Присипка містить антибіотик, використовується для профілактики або лікування інфекційних ускладнень опіків

Добре вбирається навіть при відкритих ранах. Банеоцин наносити необхідно 2-4 рази. При контакті з епідермісом порошок також чинить охолодний вплив

Якщо поразка площею понад 20% шкірного покриву, використовувати Банеоцин можна не частіше 1 разу на добу

Пантестин

Підходить для лікування опіків початкових стадій у домашніх умовах

Пантестин добре вбирається, прискорює регенерацію та загоєння. Наносити засіб рекомендується тонким шаром, поверх накладати стерильну пов'язку при опіках. Застосовувати 7 днів

Не використовується за наявності гнійних ран

Аргосульфан

Можна використовувати при ураженні на всіх стадіях

Аргосульфан можна наносити прямо на рану, а також прикладати пов'язку

Не слід використовувати годуючим грудьми, немовлятам до 2-х місяців. Не рекомендується застосовувати разом з іншими зовнішніми засобами.

Вибір ліків залежить від призначення лікаря, ступеня та площі ушкодження, стадії загоєння, віку пацієнта, наявності протипоказань та ризику ускладнень. Легкі опіки невеликої площі лікують у домашніх умовах засобами від опіків, які призначає лікар. Лікування опіків у стаціонарі відбувається, коли пошкодження зачіпають кісткову тканину або травмовано велику площу шкірного покриву.

Що протипоказано при опіках?

Існує багато способів самостійного лікування шкірних ран. Чимало з них малоефективні, можуть викликати ускладнення. Тому не рекомендується:

 • Самостійно видаляти одяг, який прилип до області пошкодження.
 • Проколювати бульбашки - у рану може потрапити інфекція.
 • Накладати на місце травми лід, вату, пластир. У разі використання льоду може посилитися пошкодження шкірного покриву, вата прилипне до рани, пластир буде складно зняти безболісно, ​​не зашкодивши. Гідрогелеві пов'язки повинен накладати лікар.
 • Обробляти пошкоджене місце олією, сметаною, кремами, перекисом водню, йодом, лосьйонами, спиртом.
 • Понад 10 хвилин тримати рану під прохолодною водою - такі необдумані дії сприяють виникненню гіпотермії.

Відповіді на часті запитання:

Що робити при опіках кипятком?

При отриманні рани окропом, коли на поверхні не з'явилися пухирі, але є почервоніння, то медичну допомогу можна надавати самостійно. Насамперед, необхідно прибрати з рани одяг. Далі охолодити шкірні покриви, якщо немає гнійних проявів. Для цього потрібно помістити уражене місце під кран із прохолодною водою. Після, на ділянку потрібно покласти загоюючий засіб, нанести пов'язку без ворсинок.

При утворенні бульбашок пов'язку потрібно міняти щодня, щоб уникнути інфікування.

При вираженому больовому синдромі можна прийняти знеболювальне при опіках. Потрібно терміново звернутися за медичною допомогою, якщо больовий синдром не проходить, на місці рани розвиваються гнійні процеси, або якщо опік зачіпає глибокі шари шкіри.

Що допомагає від сонячних опіків?

Необхідно серйозно ставитися до почервоніння від сонця. Адже такий стан може завдати шкоди організму. Вчасна допомога допоможе впоратися з наслідками, у вигляді родимок, пігментних плям, зморшок. У разі виникнення такої неприємності необхідно:

 • залежно від ситуації залишити місце відпочинку, побути в приміщенні, де є не холодне повітря;
 • при почервонінні шкіри необхідно відразу перейти в затемнене місце;
 • відвідати не гарячий душ;
 • накласти прохолодний компрес;
 • якщо виник біль, тоді краще випити знеболювальне при опіках. І продовжувати пити достатню кількість рідини.
При сонячному впливі не можна застосовувати будь-які народні методи лікування.

Що робити при опіках медузи?

Якщо відчули, що вас ужалила медуза, необхідно виконати низку таких дій:

 • вийти з води і не торкатися місця укусу. Воно може свербіти і пекти. Торкаючись ділянки, ви можете збільшити площу поразки;
 • промити місце солоною морською водою. Сіль нейтралізує отруту, допомагає зняти болючі відчуття. Якщо область укусу болить, варто прикласти лід. Оберніть його тканиною, щоб уникнути обмороження;
 • вживати багато рідини, вода допомагає виводити отруту. Антигістамінні препарати дозволяють зняти набряк, усунути алергічні реакції. Потрібно звернутися за допомогою до найближчого медичного пункту, де оцінять рівень поразки.

Чи можна лопати бульбашки від опіків?

Бульбашки, які утворилися від такої травми необхідно лопати, робити це може тільки медичний співробітник:

 • перед тим, як здійснити процедуру, лікар обробляє травму антисептичним розчином;
 • надалі використовуючи стерильну голку відбувається прокол. Він робиться неглибоко. Маніпуляція безболісна, пацієнт може відчувати легке пощипування.
Стерильною серветкою забирається рідина. Пошкоджені тканини обробляють антисептиком. Накладається пов'язка з препаратом антимікробної дії, призначається спеціальна мазь при опіках з пухирями.

Які народні засоби ефективні при опіках?

Існує достатня кількість варіантів боротьби з пошкодженнями, все залежить від класифікації опіків, а також виду лікування. Наприклад, якщо ви віддаєте перевагу лікування опіків народними засобами, тоді вибирати засіб необхідно в залежності від складності захворювання. До популярних ліків, які можна застосовувати на початковій стадії, відносять алое при опіках. Сік цієї рослини допомагає прискорити процес регенерації тканин. Також можна використовувати холодні компреси.

Варто зазначити, що використовувати народні методи можна лише у початкових ступенях поразки. При появі пухирів та глибокій поразці варто звертатися до лікаря, щоб лікар міг призначити потрібне лікування. Самолікування може призвести до появи ускладнень та залишити шрами від опіків. Це може спричинити виникнення естетичних проблем.

Чи допомагає спирт при сонячних опіках?

Спирт не можна використовувати як засіб для лікування. Він руйнує захисну плівку дерми та провокує розвиток інфекції.

Як запобігти появі шрамів і рубців після опіку?

Щоб не допустити появи вад на шкірі, таких як шрами і рубці, лікарі виписують мазі від опіків з пухирями, різні антибактеріальні засоби. Радять регулярно міняти антисептичну пов'язку дома. Необхідно пити таблетки, що знімають біль.

08004 08004