Біль у колінному суглобі: причини та ефективні методи лікування в домашніх умовах

Оновлено:
15.05.2023
Перевірено
Біль у колінному суглобі: причини та ефективні методи лікування в домашніх умовах лютий 2023

Вважається, що біль у коліні винятково віковий або виникає лише внаслідок травм. Але це не так. Такі неприємні відчуття можуть виникнути у будь-якому віці. І причини різноманітні — від незначних забитих місць до серйозних запальних захворювань, що вимагають спостереження лікаря та додаткового прийому певних медикаментів.

Основні причини, чому болить коліно

Якщо часто болить коліно, не варто пускати ситуацію на самоплив. Краще звернутися до фахівця. Досвідчений лікар призначить процедури та аналізи, які дозволять чітко поставити правильний діагноз. А потім призначить комплексне лікування.

До поширених причин болю в коліні відносять:

 • спортивні та побутові травми;
 • хвороби колінного суглоба;
 • системні аутоімунні захворювання (наприклад, ревматоїдний артрит).

Люди, які займаються бігом, часто відчувають біль у колінах. Професійні спортсмени нерідко також страждають від розриву меніска. І це часто виникає через надто інтенсивні навантаження.

Різні падіння також спричиняють постійні болі в коліні. Удар коліна, розрив зв'язок, переломи — все це супроводжується болями. Але, крім критичних станів, часто доводиться боротися з неприємним хрускотом.

Хруст у колінах може з'явитися, якщо:

 • носите високі підбори;
 • працюєте “на ногах”;
 • страждаєте цукровим діабетом або плоскостопістю;
 • раніше було травмовано суглоб.

Тому лікування повинне починатися по можливості з усунення причин. І тоді боротися з їхніми наслідками буде набагато простіше.

Найчастіші захворювання колінного суглоба:

 • артрит — запальний процес, який провокується різними факторами (аутоімунні порушення, бактеріальні або вірусні інфекції та інші);
 • бурсит, який супроводжується запаленням суглобової сумки, тому при кожному русі пацієнт відчуває гострий біль;
 • періартрит — запалення тканин, що оточують суглоб, що проявляється хворобливістю та різким обмеженням рухливості, може виникати на тлі патологій щитовидної залози та цукрового діабету;
 • остеоартроз - хондропатія, яка при тяжких станах повністю руйнує хрящ.

Всі ці стани приносять суттєву незручність. Але якщо приймати спеціальні препарати, то можна знизити рівень болю та запалення.

Види хворобливих відчуттів у колінному суглобі

За характером проявів біль у коліні буває:

 • ноюча;
 • гостра.

Гострий біль може відчуватися постійно, або виникає при згинанні коліна, ходьбі. Але в серйозних випадках може виникати, навіть якщо практично не рухаєтеся.

Ниючий біль частіше символізує про остеопороз чи бурсит. Все починається зі слабких хворобливих відчуттів, які поступово стають інтенсивнішими. Тоді як причина гострого болю - защемлення нерва або загострення хронічних запальних процесів.

Біль у колінному суглобі при згинанні часто сигналізує про травму. Болі в процесі руху характерні для артрозу та остеопорозу.

Що робити, якщо болить коліно?

Біль у коліні лікувати в домашніх умовах варто після відвідин лікаря. Часто пацієнти звертаються до фахівця лише за фактом травмування. Але постійні болі також мають бути вагомою причиною звернення до фахівця. Якщо не зробити це швидко, хвороба може розвиватися з великою швидкістю і вже спричинити тривале і серйозне нездужання. В результаті відчуватимете гострий, іноді просто нестерпний біль.

Самолікування може стати причиною:

 • поганого самопочуття;
 • посилення запального процесу;
 • ураження інших відділів опорно-рухового апарату, оскільки через слабке коліно неправильно розподіляється навантаження.

Якщо біль з'явився просто після інтенсивних силових тренувань, то не потрібно приймати жодних препаратів. Потрібно перечекати, дати час для відпочинку. Але якщо разом з болем з'являється набряк, коліно припухає, вже потрібен лікар.

Коли турбує ниючий біль у колінному суглобі, виникає питання, до якого лікаря звернутися. Якщо болить коліно під час ходьби після тренувань, важкої фізичної роботи, то зачекайте кілька днів і спостерігайте за своїм станом. Але якщо біль у коліні при присіданні та інших рухах не зник, звертайтеся до ортопеда-травматолога.

Якщо самі не можете визначити причини болю в коліні, варто записатися до терапевта. Після консультації лікар направить до профільного фахівця. Після огляду та на підставі отриманих результатів лабораторних аналізів та діагностичного дослідження травматолог зможе поставити точний діагноз. Не варто уникати проходження повного медичного огляду. Оскільки лікування болю в коліні має починатися після виключення цукрового діабету, дефіцитів вітамінів та мінеральних речовин, інших системних збоїв у роботі організму.

Залежно від захворювання призначається відповідне лікування, яке може тривати значний час – залежно від ураження суглобових тканин. Деякі обмеження, пов'язані з особливостями харчування, фізичною активністю, контролем зайвої ваги, необхідно буде ввести в своє повсякденне життя на регулярній основі.

Чим лікувати колінний суглоб, якщо болить

Методи лікування коліна залежать від стадії розвитку захворювання. До найпопулярніших відносять:

 • системну медикаментозну терапію, що включає застосування спеціальних препаратів, які усувають біль, усувають запальний процес, сприяють регенерації хрящової тканини;
 • місцеве медикаментозне лікування з використанням мазей та компресів, що доповнює прийом таблеток;
 • масаж, фізіотерапію та мануальну терапію.

Це стандартний комплекс, який можна використовувати для лікування коліна. Але при тяжкому ураженні суглоба єдиним методом терапії стає хірургічне втручання.

Мазі від болю в коліні

Як зняти гострий біль у колінному суглобі? Часто призначаються мазі з різними компонентами та механізмом дії. Але мазь лише усуває симптоми, а не лікує. Тому часто є складовою терапії.

Мазь для лікування колінного суглоба може чинити дію:

 • розігрівальну;
 • знеболювальну;
 • протинабрякову;
 • протизапальну.

Тоді як за складом бувають мазі:

 • що містять речовини для знеболювання;
 • з розсмоктуючою дією для зняття набряклості та гематоми;
 • з ефектом зігрівання, завдяки різним ефірним маслам;
 • гомеопатичні, які не мають швидкий ефект, але відрізняються накопичувальною дією;
 • з комбінованим складом.

Диклофенак та Ібупрофен, їх аналоги - мазі зі знеболюючим ефектом, протизапальним та протинабряковим. Набряклість також чудово знімають Троксерутін, Бодяга та Гепарин, але вони не зменшують запальні процеси і частіше використовуються при венозних порушеннях.

Мазі використовуйте за призначенням лікаря. При гострому болю зазвичай рекомендують засоби із нестероїдними протизапальними компонентами. Після травми коліна також можуть призначити розсмоктуючі засоби на основі гепарину. Тоді як при хронічному запальному процесі та для профілактики загострення артрозу та інших патологій колінного суглоба можуть призначати мазі, що розігрівають.

Для максимальної ефективності дії мазі дотримуйтесь таких простих правил:

 1. уникайте нанесення мазі на пошкоджену шкіру;
 2. слідуйте інструкції щодо кратності та тривалості застосування;
 3. при виникненні алергії припиніть її використання.

Тобто, якщо болить коліно, чим мазати потрібно вирішувати тільки з лікарем після постановки точного діагнозу. Важливо стежити за станом здоров'я під час застосування препаратів. Мазі зручні тим, що відразу добре прогрівають, і біль стає менш інтенсивним. Але якщо проблеми з коліном виникли через травму, мазями може бути користуватися некомфортно. Будь-який дотик до ураженого місця може викликати неприємні відчуття.

НПЗЗ у формі капсул, таблеток або ін'єкційних розчинів

НПЗП — група знеболювальних, жарознижувальних та протизапальних засобів. Вони застосовуються, коли виникає сильний біль у коліні під час ходьби чи в стані спокою. Часто є основою терапії артриту, артрозу колінного суглоба, призначаються при травмах.

Найчастіше призначувані препарати:

Препарати випускаються не лише у вигляді мазей та таблеток, а й ін'єкцій. Ліки в ампулах дозволяють швидко усунути біль, зменшити ймовірність розвитку побічних ефектів з боку шлунково-кишкового тракту, але укол повинен виконуватися фахівцем. Тоді як таблетки набагато зручніше приймати, і вони дозволяють проходити лікування в домашніх умовах.

Вітаміни групи В

Якщо хрумтить коліно і болить, на додаток до основної терапії призначають вітамінні комплекси на основі тіаміну, піридоксину, ціанокобаламіну. Вітаміни групи В ефективні при защемленні нерва, завдяки чому допомагають знизити больовий синдром при загостренні артрозу та артриту, а також зменшити запальні процеси в коліні. Неовітам — один із найпопулярніших комплексів вітамінів групи В, який призначають, коли болить колінний суглоб.

Хондропротектори та добавки для живлення колінного суглоба

Цю групу препаратів найчастіше призначають спортсменам, для яких ниючий біль у коліні – часте явище через інтенсивні та постійні тренування. Також додаткові компоненти для відновлення тканин коліна необхідні людям старше 40 років і пацієнтам, які страждають на артроз. Основними компонентами всіх препаратів групи хондропротекторів є хондроїтин та глюкозамін, гіалуронова кислота.

Крім хондропротекторів призначається колаген. Прийом добавки також дозволяє усунути хрускіт та біль у коліні. Колагену з віком в організмі виробляється менше, тому виникає необхідність возповнювати його дефіцит ззовні.

Щоб приймати хондропротектори було комфортно, випускаються вони у таких лікарських формах:

 • капсули — найпоширеніша та зручніша форма;
 • порошок, який швидко засвоюється;
 • рідини, які в основному продаються тільки в спеціалізованих магазинах, і купити їх не дуже просто;
 • пігулки — комфортні у використанні, але засвоюються не так швидко, як інші види.

Вибираючи хондропротектори, варто звернути увагу на виробника, вивчити склад та ознайомитися з відгуками інших покупців. Якщо регулярно приймати такі препарати і робити це правильно, не доведеться вирішувати, як усунути біль у коліні.

Уважно читайте інструкцію. Якщо не дотримуватись рекомендацій щодо дозування, не тільки не отримаєте потрібного ефекту щодо коліна, але погіршите загальний стан.

Як зняти біль у колінному суглобі вдома

Якщо сильно болить коліно, непримний симптом можна усунути і в домашніх умовах. Звичайно, краще одразу звернутися до лікаря. Але поки його очікуєте, виконайте такі дії, щоб гострий біль у коліні турбував менше:

 • обробіть коліно протизапальними мазями;
 • зробіть компрес на основі льоду (особливо актуально при травмах);
 • приймайте знеболювальні препарати.

Намагайтеся залишатися в стані спокою, щоб зайвий раз не напружувати коліно. Чим більше відпочинку та менше рухів, тим краще.

Якщо коліно опухло і болить при згинанні, то крижаний компрес зменшить біль і стимулюватиме кровообіг. Але слідкуйте, щоб вплив холодом не перевищував 20 хвилин. Зафіксуйте коліно за допомогою бинта - це дозволить запобігти посиленню хворобливості при кожному русі. Щоб зменшити набряк, підніміть кінцівку.

Методи профілактики, щоб коліно не хворіло

Куди простіше запобігти патології, ніж намагатися швидко знеболити біль у колінному суглобі. Для профілактики рекомендується дотримуватись таких простих правил:

 • стежте за вагою - зайві кілограми створюють додаткове навантаження на коліна;
 • старайтеся не займатися спортом, який передбачає занадто велике навантаження на колінний суглоб;
 • носіть ортопедичне взуття;
 • живіть правильно та різноманітно.

Займайтеся гімнастикою, плаванням та скандинавською ходьбою. Намагайтеся довго не сидіти на одному місці. Робіть паузи в роботі на зарядку, приділивши особливу увагу опрацюванню колін.

Спробуйте зменшити кількість солоної та гострої їжі. Слідкуйте за тим, скільки води випиваєте протягом дня. Якщо чистої рідини недостатньо, то погіршується еластичність хрящів, зв'язок та зменшується об'єм внутрішньосуглобової рідини.

За умови, що займаєтесь травмонебезпечним видом спорту, носіть додатково спеціальні наколінники. Вчасно лікуйте інфекційні захворювання.

Пам'ятайте, чим раніше звернете увагу на стан свого коліна, тим ймовірніше, що не доведеться тривалий час страждати від гострого болю. А також знизите ймовірність хірургічного втручання.

Якщо проблеми з коліном вже стали хронічними, то варто завжди мати під рукою засоби, які дозволяють швидко усунути больовий синдром. А також на регулярній основі використовувати препарати з накопичувальною дією, які дозволять полегшити стан та запобігти загостренню хронічного запального процесу.

Лікуйтеся правильно і будьте здорові!

08004 08004