Все про малокрів'я: причини та лікування анемії

Оновлено:
21.03.2024
Перевірено
Все про малокрів'я: причини та лікування анемії липень 2023

Анемія може не мати виражених проявів. Може виникати на тлі інших патологій та хворіб, бути обумовленою генетичним фактором. Розглянемо докладніше види малокрів'я, їхню специфіку.

Що таке анемія (малокровність)

Анемія – це синдром. Визначає стан, у якому відзначається зниження рівня гемоглобіну. Може бути самостійним захворюванням або розвинутись на тлі іншої патології. У зв'язку з чим характерної клінічної картини немає. Однозначно говорить про порушення у роботі організму. Для уточнення діагнозу проводять обстеження. Сучасна класифікація налічує понад 400 видів захворювання.

Гіпохромна анемія поєднує групу патологій, за яких відзначається зниження колірного показника (0,8 і менше). Виникає на тлі нестачі заліза, В6, В9, хронічних інфекцій, хвороб ШКТ, отруєння свинцем.

Причини виникнення захворювання

Малокрів'я може розвинутися у будь-якому віці. Причини анемії включають спадковий фактор, авітаміноз, супутні захворювання. Падіння гемоглобіну відбувається при травмах, після оперативних втручань, хіміотерапії.

Анемія при вагітності та після пологів

Найчастіше має залізодефіцитний характер. Головна причина нестачі – збільшення витрат білка, викликане зростанням дитини та плаценти. Зростає обсяг крові, що циркулює у руслі, отже, і потреба у мікроелементі. Також проблему можуть спровокувати сильний токсикоз, супутні захворювання. Анемія у вагітних у 3 триместрі може виникнути на тлі прееклампсії, гепатозу. У період після народження дитини падіння гемоглобіну асоційовано з крововтратою під час пологів. Рівень білка відновлюється самостійно

Анемія у дітей

Нерідко відзначається у перший рік життя, у періоди стрибків зростання. Анемія в дитячому віці часто розвивається при незбалансованому раціоні (дефіцит вітамінів). Може проявлятися і натомість в хворобах ШКТ. Присутня при крововтратах – операції, травми. Стабільно низькі показники можуть вказувати на хвороби органів кровотворення.

Анемія при онкології

Як симптом анемія не вказує прямо на онкологію, але є у половини пацієнтів із злоякісними новоутвореннями. Може бути спровокована пухлиною. Але найчастіше є побічним результатом лікування онкологічного захворювання.

Симптоми анемії

Специфіка клінічної картини залежить від виду анемії. Характерними для малокрів'я є:

 • запаморочення, загальна слабкість;
 • холодні кисті, стопи;
 • низька працездатність;
 • пітливість, швидка стомлюваність при фізичній активності;
 • поява синців під очима;
 • блідість шкірних покривів;
 • ламкість (волосся, нігті), сухість покривів шкіри;
 • зміна у сприйнятті запахів, смакових відчуттів;
 • печіння язика;
 • слабкість у м'язах, можлива ламкість кістки;
 • часті епізоди ангулярного стоматиту;
 • диспепсичні розлади.

Тривожний симптом – синці на ногах. Якщо це не результат травми, може говорити про хвороби крові (гемофілія, лейкемія), діабет, геморагічний васкуліт.

Степені тяжкості

Ступінь анемії вказує на вираженість дефіциту залізовмісного білка. Порогове значення норми для жінок та чоловіків відрізняється – 120 та 130 г/л відповідно. При його зниженні говорять про малокрів'я.

Анемія 1 ступеня

Легка стадія. Показник перебуває у інтервалі 100-110 г/л. За відсутності системних порушень проводиться лікування анемії харчуванням, прийомом вітамінів. 105-115 г/л – фізіологічний показник для вагітних.

Анемія 2 ступеня

Середня тяжкість. Рівень гемоглобіну знижується до 80-99 г/л. Необхідне обстеження. За його результатами призначається медикаментозна терапія – препарати заліза, вітаміни, інші ліки.

Анемія 3 ступеня

Важка стадія. Концентрація залізовмісного білка – менше 80 г/л. Стан загрожує життю. Потрібна госпіталізація, комплексне лікування.

Поширені форми анемії

В основі класифікації малокрів'я лежить фактор, що провокує хворобу. Рівень білка в кровоносному руслі знижується внаслідок нестачі заліза, вітамінів В6, В9, В12, порушень роботи кісткового мозку, швидкого руйнування еритроцитів

Залізодефіцитна анемія

Найпоширеніший тип малокрів'я. Викликаний нестачею заліза. Дефіцит провокують крововтрата, недостатнє надходження мікроелемента з їжею, порушення його засвоєння. Залізодефіцитна анемія нерідко відзначається у дитячому віці у періоди стрибків зростання, коли раціон не задовольняє збільшені потреби. Подібна ситуація не рідкість під час вагітності.

Гемолітична анемія

Патологія характеризується швидким руйнуванням еритроцитів. На тлі цього зростає показник гемоглобіну та білірубіну. Відзначається жовтінням шкіри, збільшенням селезінки, нудотою, блюванням. Гемолітична анемія може бути спадковою та набутою. Терапія включає прийом медикаментів, переливання крові. У важких випадках – видалення селезінки.

Апластична анемія

Характеризується порушенням утворення клітин крові кістковим мозком. Відзначається нестача еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів. Апластична анемія виникає переважно у період 10-20 років. Іноді відзначається в пік маніфестації у 60 років. Виникає внаслідок вірусних інфекцій, аутоімунних хвороб, прийому деяких препаратів, опромінення. Лікування гіпопластичної анемії – ТКМ. За неможливості провести пересадку призначають циклоспорин, кінський глобулін.

В12 дефіцитна анемія (перніціозна)

Продукування гемоглобіну відбувається за участю фолієвої кислоти та ціанокобаламіну. Дефіцит елементів порушує цей процес, що призводить до малокрів'я. В12 дефіцитна анемія може виникати на тлі дієт, прийому протипухлинних препаратів, лікування спадкової оротацидурії. При злоякісній анемії часто німіють та поколюють кінцівки.

Серповидно-клітинна анемія

Спадкова аномалія. Порушення у будові гемоглобіну. Еритроцити мають серпоподібну форму – не здатні функціонувати, руйнуються раніше. Хронічний перебіг, пов'язаний зі стабільним малокрів'ям. Серповидно-клітинна анемія не має лікування. Лише трансплантація кісткового мозку.

Анемія Фанконі

Генетична патологія. Порушення кровотворення відбувається через підвищену ламкість хромосом. Має аутосомно-рецесивний тип спадкування. Може призводити до вад розвитку, онкології. Специфічного лікування анемії немає. Нейтралізується дія нефротоксину, призначають препарати калію, бікарбонат натрію.

Діагностика: аналізи, до якого лікаря звернутися

При порушенні самопочуття та появі ознак анемії слід звернутися до терапевта, педіатра чи сімейного лікаря. Призначаються аналізи. За їх результатами – подальша тактика. Лікуванням захворювань крові займається гематолог.

Діагностика малокрів'я включає:

 1. Здачу загального аналізу крові. Розгорнута форма дозволяє оцінити еритроцитарні індекси – присутність гемоглобіну в еритроциті (вміст та концентрацію), обсяг еритроцитів. Перевіряється розмір, форма, зрілість клітин крові, величина гематокриту. Вивчається лейкоцитарна формула, контроль ШОЕ.
 2. При визначенні зрушень у формулі призначається мікроскопією крові.
 3. Феритиновий показник – специфічний маркер кількості заліза. Високий рівень – один із симптомів залізодефіцитної анемії. Збільшення відзначається при ураженні печінки, запальних реакціях.
 4. Перевірка вмісту фолієвої кислоти, заліза.
 5. Аналіз на вітаміни групи В. Низький показник В12 характерний для макроцитарного малокрів'я.

При підозрі на гемолітичне ураження, хвороба Фанконі – перевірка сечі на фосфати, амінокислоти, глюкозу. Диференціювати серповидно-клітинну малокрів'я дозволяє мазок крові, електрофорез залізовмісного білка, проба на розчинність. При підозрі на патологію онкологічного профілю призначають пункцію кісткового мозку.

Лікування анемії

Специфіка терапії залежить від виду патології. Лікування залізодефіцитної анемії включає корекцію харчування, прийом препаратів заліза. Придбати необхідні ліки можна в інтернет-аптеці Apteka.com. За формою випуску це можуть бути ліки у таблетках чи ампулах для ін'єкційного введення. Ефективні препарати – Мальтофер, Тотема, Ферсинол, Фероксид. Якщо підтверджена перніціозна анемія, призначають вітаміни В 9, В12, В6. Єдиним шансом на одужання у разі спадкових захворювань є ТКМ.

Чим небезпечна анемія, якщо не лікувати – можливі ускладнення

Докров'я легкої стадії, обумовлене фізіологічними процесами, не становить загрози. Хоча й потребує спостереження. Тяжкі форми порушують роботу організму. Чим небезпечна анемія:

 • ослаблення імунного захисту;
 • погіршення фізичних та інтелектуальних здібностей;
 • випадання волосся;
 • ураження органів ШКТ – виразки, жовчнокам'яна хвороба;
 • порушення роботи серця (аритмії, зниження скорочувальної здатності, інфаркт);
 • ниркова недостатність;
 • порушення гемостазу;
 • пошкодження спинного мозку.

У вагітних малокрів'я може призвести до передчасних пологів, гіпоксії (нестачі кисню), затримки внутрішньоутробного розвитку. При нестачі вітамінів В9 та В12 підвищується ризик аномалій нервової трубки дитини. У післяпологовому періоді підвищується ризик рясної кровотечі.

Профілактика малокрів'я

Попередити генетичні мутації неможливо, але стани, пов'язані з нестачею вітамінів, мікро- та макроелементів цілком контрольовані. Основою профілактики є збалансоване харчування. У раціоні повинні бути червоне м'ясо, кисломолочні та молочні продукти, яйця, сир (або домашній творог). Важливо виключити дефіцит аскорбінової кислоти. Вона потрібна для правильного засвоєння заліза. Багаті на вітамін С продукти – чорна смородина, шипшина, томати, зелені яблука, болгарський перець.

Мегалобластна анемія розвивається на тлі нестачі фолієвої кислоти та ціанокобаламіну. Задовольнити потреби організму у вітаміні В9 допоможуть цитрусові, зелені овочі. Морепродукти, такі сорти риби, як лосось, форель, тунець багаті на вітамін В12.

У період підвищеної потреби у вітамінах рекомендовано додатковий прийом готових комплексів. Такі БАДи рекомендовані, щоб запобігти анемії при вагітності під час грудного вигодовування. Хороша профілактика малокрів'я в дитячому віці – грудне молоко. Але лише за умови повноцінного харчування жінки. Альтернативний варіант – адаптовані суміші з пробіотиками, вітамінами та мінералами.

08004 08004